Przesuwać też jest przyjemnie – systemy przesuwne Porta

image_pdfimage_print

aranz-b-kompakt-system-sevillaMasz małe mieszkanie? Nie chcesz, aby z kuchni do reszty mieszkania przedostawał się zapach? W pewnych sytuacjach drzwi okazują się konieczne. Co jednak zrobić, jeśli skrzydła ze sobą kolidują? Odpowiedź jest prosta – wstawić drzwi suwane. Drzwi suwane zwiększą swobodę ruchu, pozwolą zaoszczędzić sporo miejsca i zniknie ryzyko uderzenia się w głowę. Warto się zastanowić nad takim rozwiązaniem, zwłaszcza że Porta oferuje w wersji suwanej każdy model ze swojego katalogu.

W systemach przesuwnych skrzydła przesuwają się w bok po ścianie lub w jej środku – stąd drzwi suwane możemy podzielić na dwa rodzaje: naścienne i chowane (wewnętrzne).

 

Drzwi naścienne

Drzwi naścienne w systemie przesuwnym PORTA posiadają szynę aluminiową (montowaną nad otworem drzwi) z estetyczną obudową w kolorze skrzydła oraz tak zwaną odbojnicę, czyli belkę, do której dosuwa się skrzydło. Dzięki odbojnicy drzwi można zamykać na klucz (zamek musi o coś „zahaczyć”). Drzwi tego rodzaju wybieramy w rozmiarze otworu.

Druga wersja systemu naściennego – system ALU – nie posiada drewnopodobnej obudowy i odbojnicy. W tym wypadku kupujemy drzwi nie w wymiarze otworu, tak jak w poprzednim przypadku, ale o rozmiar większe, aby z boku nie było prześwitów. Tak więc do otworu o rozmiarze „80”, dla drzwi z obudową skrzydło powinno mieć wielkość „80”, natomiast w wypadku drzwi bez obudowy skrzydło powinno mieć rozmiar „90”.

System przesuwny ALU

 

System naścienny posiada także tunel będący odpowiednikiem ościeżnicy (futryny). Obejmuje on ścianę i może mieć zawiasy, uszczelki i blachy pod zamek. Tunel nadaje drzwiom bardziej estetycznego wyglądu, a drzwi suwane po zamknięciu wyglądają jak tradycyjne, wtapiając się dyskretnie w otoczenie.

 

System przesuwny kompakt

Drzwi wewnętrzne

Drugi rodzaj to drzwi „chowane w ścianę”, czyli system KOMPAKT. Ich montaż wymaga więcej pracy. Trzeba wykuć otwór pod tzw. kasetę, w którą wsuwa się skrzydło. Jest to specjalny stelaż aluminiowy, który zastępuje ścianę. Po zamontowaniu drzwi obudowuje się go płytą karton-gips i wykańcza jak pozostałą część ściany.

Niestety ze względu na uwarunkowania technologiczne ma stelaż ma grubość tylko 12,5 cm, więc żeby uniknąć uskoków (różnic w grubości kasety i ściany), najlepiej zbudować całą ścianę z płyty. Oczywiście ten system posiada także imitację futryny, którą kupujemy ją w komplecie.

 

Drzwi w tych trzech wymienionych powyżej systemach przesuwnych są dostępne we wszystkich oferowanych przez Porta Drzwi rodzajach oklein do drzwi wewnątrzlokalowych – Portadecor (w tym nowe kolory Dąb i Orzech Verona w 3 odcieniach), Portacorex (nowy kolor Kora w 4 odcieniach), Portadur, PCV, CPL HQ a także okleinach naturalnych standard (również nowe kolory) i select oraz nowej białej okleinie Super Matt (więcej o okleinach w tym artykule).

 • Ekspert Bloga Porta

  Witam,

  Taka przeróbka nie jest możliwa, można z tych drzwi zrobić bezprzylgowe, ale zostanie widoczny ramiak i dziury po zamku i zawiasach, dodatkowo skrzydło będzie przycięte więc jego wymiar nie będzie prawidłowy (pisze o przeróbce we własnym zakresie, ponieważ producent nie wykonuje takich operacji). Lepiej jest kupić nowy komplet, nawet jakby to były białe drzwi i stolarz by rozrobił super to i tak koszt nowego skrzydła najprawdopodobniej będzie niższy niż koszt przeróbki, a system i tak trzeba kupić najlepiej kompletny z tunelem.

  Pozdrawiam

 • Ekspert Bloga Porta

  Witam,

  Standardowe wymiary do systemu Alu są do 90 drzwi pojedyncze, lub 90+90 w przypadku podwójnych, w kwestii zmiany wymiaru najlepiej złożyć zapytanie do fabryki, do działu kontraktów. Najlepiej poprzez sklep w którym jest planowany zakup. Z wykonaniem skrzydeł nie będzie żadnego problemu w kwestii systemu fabryka musi wysłać zapytanie do dostawcy elementów. Myślę że się da to wykonać, oznaczać będzie to dłuższy termin i dopłatę.

  Pozdrawiam

 • mariusz.wega

  Witam, dokonałem zakupu drzwi przesuwnych w systemie porta alu, skusiła mnie estetyka wykonania aluminiowej belki. Niestety podczas zakupu sprzedawca wprowadził nas w błąd, gdyż chcieliśmy aby była możliwość zamknięcia tych drzwi na klucz, przez co zamówiliśmy dodatkowo pochwyt z zamkiem. Po montażu okazało się, że w tym systemie nie ma belki odbojowej i teraz mamy drzwi z zamkiem, który nie ma jak spełnić swojej funkcji. Czy istnieje możliwość domówienia takiej belki? Bo w tej chwili wygląda to nieestetycznie, bo z boku drzwi widać czoło zamka.

  Pozdrawiam,
  MK

  • Ekspert Bloga Porta

   Witam,

   Zapytane najlepiej złożyć do Porty do działu kontraktów, zrobienie belki nie jest problemem, połączenie jej z zestawem może być problemem. Technolog musi się temu przyjrzeć.

   Pozdrawiam

 • Przemek

  Witam,
  Chciałbym zamontować drzwi przesuwne chowane w ścianę (KOMPAKT). Jakiej szerokości powinien być profil od konstrukcji GK żeby zmieściła się w nim kaseta. Podana informacja o szerokości ściany 12,5 cm jest niewystarczająca, ponieważ nie wiadomo czy uwzględniacie Państwo ścianę pojedynczo czy podwójnie płytowaną.

  • Ekspert Bloga Porta

   Witam,

   Profil 100mm przy jednostronnym płytowaniu. Porta podaje grubość z wykończeniem a kaseta ma przygotowany profil pod jedną płytę. Razem 125 grubość ściany.

   Pozdrawiam

 • Ekspert Bloga Porta

  Witam,

  Wszystko zależy od tego jak jest zrobiona ściana, ogólnie nie powinno być z tym problemu, jak jest wykonana prawidłowo to wytrzymuje punktowy nacisk do 80kg, co znaczy że można do prawidłowo zmontowanej ściany przykręcić krzesło a ktoś do 75 kilo jak na tym usiądzie to będzie się trzymać. Skrzydło 90 z wypełnieniem z płyty wiórowo-otworowej waży mniej więcej niecałe 20 kilo.

  Pozdrawiam

 • Boniu

  Witam, czy po zamontowaniu i zabudowaniu systemy KOMPAKT w ściance g-k w przypadku awarii jest możliwość demontażu np. szyny górnej po której suwa się wózek ze skrzydłem lub inny dostęp do mechanizmów bez usuwania kartongipsu? Jeśli tak to w jaki sposób się to robi?

  • Ekspert Bloga Porta

   Witam,

   Potrzeby wymieniania szyny nie ma, ona się nie zepsuje bo nie ma jak. Co do samych wózków, to gdyby się zużyły można je wymienić, sam demontaż skrzydła i maskowania wystarczy.

   Pozdrawiam

 • ann

  Witam,czy cena systemu PORTA SYSTEM zawiera już skrzydło czy jest to cena samego mechanizmu?

  • Ekspert Bloga Porta

   Witam,

   Domyślam się że chodzi o system naścienny do drzwi suwanych. Skrzydło nie jest w cenie, podana kwota dotyczy tylko kompletnego systemu.

   Pozdrawiam

   • ann

    Dziękuję.I kolejne pytanie-jaka jest standardowa wysokość dla modelu vector przy systemie przesuwnym?Mój otwór mierzony wewnątrz to 210cm.Czy jest to do wykonania,czy lepiej zmniejszyć otwór?Czy vector może mieć każdy kolor z dostępnego w salonach wzornika ral i czy jest to duża dopłata?pozdrawiam

 • Marek

  Mam dzwi Porta System w układzie naściennym z odbojnicą, jednak nie mam w odbojnicy blachy zamkowej ani zamka w drzwiach. Wiem, że takie zamknięcie nie jest wielkim zabezpieczeniem, ale daje mieszkańcom pokoi pewne poczucie prywatności. Czy mogę takie zamki zamówić i zamontować ?

  • Ekspert Bloga Porta

   Witam,

   Zamek można zamówić. Zainstalowanie go w drzwiach jest fizycznie możliwe. Trzeba jednak pamiętać, że jest to ingerencja w konstrukcję skrzydła, a gwarancja na to nie pozwala.

   Pozdrawiam

 • magda

  Witam
  Chciałabym zamontować drzw przesówne montowane na dalikatnej scianie karton gips o grubości 5,5 cm. Otwór w na drzwi to 85 cm. Czy jest mozliwe montaz na takiej cieniej sciance takich drzwi?

 • magda

  Witam

 • Marcin

  Witam serdecznie
  Mam zamiar kupić od państwa system przesuwnych drzwi kasetowych . Drzwi 100cm. Maja oddzielać jedno piętro domu od drugiego ( drzwi rozwierane odpadają, ponieważ istnieje możliwość zderzenia dwoje drzwi przy ich otwieraniu ) Chciałbym by drzwi były zamykane na klucz ( nie muszą być anty włamaniowe ). W katalogu za dopłata można dokupić zamek hakowy lecz na zdjęciu wygląda on dziwnie nie ma klamki ani klucza. Tu moje pytanie. Czy jest możliwość w tym systemie zamówić wkładkę zamkową na klucz plus zwyczajna klamka . Widziałem w Internecie wkładki hakowe do drzwi przesuwnych działające na zasadzie zwykłego „języka” tylko, ze zakrzywionego plus klucz. Mają Państwo cos takiego w ofercie?
  pozdrawiam

  • ekspert

   Proszę Pana w takich drzwiach zamiast klamki jest pochwyt boczny, klamki montuje się głównie w systemach bramowych. Zamek naturalnie jest hakowy i zamyka się w momencie przekręcenia klucza, nie zatrzaskuje się automatycznie tak jak w przypadku zamków z klamką. Na chwilę obecną system jest tylko taki jak widać w katalogu. Ponadto są to zwykłe drzwi wewnątrzlokalow e, które łatwo zdemontować i przed niczym nie zabezpieczą.

   Pozdrawiam

 • Szymon

  Montujemy w salonie pojedyncze drzwi przesuwne Kompakt. Mam pytanie dot. ścianki k-g :
  1. Czy ściankę montuje ekipa od dealera, czy leży to w mojej kwestii?
  2. I najważniejsze, jaka grubość samej ścianki k-g montowanej standardowo na kasecie? Chcę na niej zamontować włącznik światła, elektryk stwierdził, że potrzeba mu 5 cm głębokości.

  • ekspert

   Witam,

   w standardowej usłudze w 90% przypadków cena nie obejmuje obudowania płytą g-k, są fachowcy którzy to zrobią tylko za odpowiednią dopłatą. Kaseta po zmontowaniu razem z płytą ma grubość 12,5cm. Wstawić w kasetę nie można nic bo zablokuje to możliwość przesuwania skrzydła.

   Pozdrawiam

 • ula

  Witam
  chciałabym zamontować podwójne drzwi przesuwne naścienne, ale otwór ma wymiary 198 na 222 cm wysokości. Czy macie w swojej ofercie tak wysokie skrzydła, jeżeli nie to jak zmniejszyć wysokość otworu??

  • ekspert

   Witam,

   maksymalna wysokość skrzydła to w tej chwili to 220cm, więc otwór 222 będzie idealny oczywiście z zabudową tunelem. Rozmiar skrzydeł polecałbym 90+90 czyli w szerokości potrzeba 192cm. Drzwi oczywiście są wyższe od standardowych więc zamówienie ,usiałoby być kontraktowe z dopłatą za nietypowość.

   Popzdrawiam

 • Piotrek

  Witam
  zamówiłem system kasetowy drzwi przesuwnych wewnątrzścianowych do ścianki k/g na podłodze. Mam zamiar położyć panele podłogowe prosze o rade czy ścianke z systemem zamontować przed panelami czy na ułożone panele
  Dziękuje i pozdrawiam

  • ekspert

   Witam,

   taki zestaw tak samo jak pozostałe drzwi powinien być zamontowany po podłodze.
   Dzięki temu wszystkie drzwi będą wizualnie tej samej wysokości i drzwi suwane nie będą tak narażone na wilgoć.

   Pozdrawiam

 • Anna Jasińska

  Planuję zamontowanie drzwi przesuwnych zewnętrznych. Mam jednak problem tego typu, że otwór na drzwi jest nieco szerszy i niższy od tego jaki powinien być. Montażysta zaproponował zamontowanie bez szyny górnej (ma być osłona i dzięki temu nie będzie to źle wyglądać). Zapewnia mnie że drzwi będą działały bez zarzutu. Po co wobec tego jest ta szyna skoro bez też działają. Bardzo proszę o wyjaśnienie.
  Dziękuję i pozdrawiam :)

  Anna Jasińska

  • ekspert

   Witam,

   Pani Anno zaszło widzę nieporozumienie z Panem montażystą. Bez górnej szyny drzwi nie mają się na czym przesuwać jest ona konieczna. Najprawdopodobniej ten człowiek miał na myśli że nie ma dolnej szyny takiej jak w szafach.

   Pozdrawiam

   • Ania

    Przepraszam pomyliłam się – proponują mi montaż bez belki odbojowej. Nie bardzo rozumiem rolę tej belki bo Pani w salonie mówi, nie będę widzieć różnicę.
    Proszę mi napisać jaką rolę pełni wobec tego ta belka. Spotkaliście się Panstwo z takim przypadkiem?

    Z góry dziękuje za informacę :)

    • ekspert

     Witam,

     belka występuje w systemie przesuwnym Porta-System. Skrzydło dosuwa się do tej belki dzięki czemu nie ma prześwitu i wszystkie elementy zamawia się w tym samym wymiarze. Bardzo się przydaje jeśli chcemy drzwi z zamkiem hakowym musi mieć o co się „zahaczyć”. Montaż bez belki odbojowej proponuje się klientowi gdy nie ma na nią miejsca i zamontowanie całego kompletu jest niemożliwe.

     Pozdrawiam

    • ekspert

     Witam,

     odnośnie tego co napisała Pani w wiadomości to jest dokładnie tak jak zostało to opisane czyli drzwi działają tylko są mniej „szczelne” i zamek hakowy zbędny

     Pozdrawiam

 • Bartłomiej

  Witam,

  Posiadam standardowe drzwi Porta 80 cm x 208 cm x 12 cm. Chciałbym przerobić je na system przesuwny. Czy jest możliwość wykorzystania obecnej ościeżnicy, czy też będę musiał kupować nową? Czy jest możliwość kupienia samego skrzydła wraz z systemem przesuwnym?

  Pozdrawiam

  • Ekspert Bloga Porta

   Witam,

   Można wykorzystać starą ościeżnicę w przypadku systemu naściennego – Musi Pan jedynie być świadomy efektu wizualnego: będzie widać dziury po zawiasach, uszczelkę i blachę pod zamek. Wymiana na Tunel jest prosta i nie uszkadza ściany. Jeśli będzie to system chowany ścianę to do wymiany jest wszystko co potrzeba. Oczywiście istnieje możliwość kupienia skrzydła i systemu naściennego.

   Pozdrawiam

 • Marek

  Witam ,chcę się dowiedzieć czy możliwe jest zmniejszenie wysokości drzwi(przycięcie)ponieważ otwór w którym chcę je zainstalować ma wysokość 201cm

  • Ekspert Bloga Porta

   Witam,

   można skracać drzwi podczas montażu do 6cm.

   Pozdrawiam

 • Marek

  Bardzo Panu dziękuję za poradę, dzięki niej nie popełnię błędu.

  • ekspert

   Mam nadzieję ze naprawdę pomogłem, polecam się na przyszłość.

 • Jola

  Witam,

  zamierzamy zainstalować podwójne, naścienne drzwi przesuwne Porta między salonem a korytarzem. Bardziej podoba nam się obudowa szyny w kolorze skrzydła, ale dla drzwi podwójnych w katalogu dostępna jest tylko wersja z aluminium.
  Czy można zamówić drzwi podwójne z maskownicą szyny w kolorze drzwi? Jaki byłby koszt?

  • ekspert

   Witam,

   można zrobić system podwójny z zabudową w kolorze drzwi. Trzeba zamówić dwa systemy pojedyncze bez belek odbojowych. Można to zrobić przez tzw. dział kontraktów w fabryce, a zapytanie o cenę musi złożyć dealer do fabryki. Ich lista jest na stronie producenta.

   Oczywiście może Pani też skorzystać z portalu e-porta i wysłać zapytanie do kogoś z listy.

   Pozdrawiam

 • Marek

  Dziękuję za odpowiedź, może zadam pytanie prościej.
  mamy 2 pomieszczenia 1. przedsionek z temp. np 10 st C, drugie pokój z temp np 20 st C.
  Jakie rozwiązanie zapewni lepszą izolacyjność cieplną (mniejsze straty w ogrzewaniu) 1. ściana tradycyjna i tradycyjne drzwi, 2. system kasetowy Porta z drzwiami wysuwanymi ze ściany.

  Bardzo dziękuje za odpowiedź

  • ekspert

   Witam,

   ściana tradycyjna i drzwi rozwierne, jest to dużo lepsze rozwiązanie od chowanych w kasetę. Tu termoizolacja jest żadna.

   Pozdrawiam

 • Marek

  Dzień Dobry
  Czy jest możliwość zamontowania drzwi przesuwnych na półpiętrze klatki schodowej? Czy można ściankę z kartongipsu założyć po 1 stronie drzwi? Jak z izolacyjnościa cieplna takiego rozwiązania w porównaniu z tradycyjnymi drzwiami?
  Bardzo proszę o poradę

  • ekspert

   Ogólnie nie bardzo rozumiem kwestię ścianki. Drzwi suwane muszą się przesuwać po ścianie więc trzeba jej mieć tyle co rozmiar drzwi + 10cm. Kolejna sprawa to kwestia tego że drzwi suwane są przeznaczone do środka nie jako wejściowe i montuje je się w miejscach gdzie na rozwierne nie ma miejsca spełniają więc rolę jedynie estetyczną. Nie izolują i nie zabezpieczają przed włamaniem.
   Takie drzwi pozwalają nam zachować prywatność (nikt nie zagląda), nie chronią też przed zapachami.

   Pozdrawiam

 • Helena

  A podobne drzwi przesuwne można zainstalować w szafie na korytarzu? Czy do tego służą jakieś specjalne, inne modele? Mam na myśli oczywiście KOMPAKT.

  • ekspert

   Witam,

   można ich użyć jako drzwi do szafy wnękowej zwłaszcza jeśli jest duża, natomiast jest specjalny model przewidziany do tego typu miejsc nazywa się OMEGA.

   Pozdrawiam

 • Wojciech

  Mam ciasne mieszkanie, ze starymi futrynami i drzwiami które niestety nachodza na siebie. Stad moje pytanie. Dużo jest roboty z instalacją drzwi chowanych? Jakie to koszty w porównaniu z systemem naściennym? Sciane mam oczywiście murowaną, a nie z płyty jak piszecie.

  • ekspert

   Witam,

   w Pana przypadku trzeba wykuć szerokie otwory pod kasetę w która te drzwi będą się chować. W przypadku systemu naściennego oczywiście nie trzeba tego robić. Jaka będzie różnica w cenie to kwestia co Pan wybierze i jakie będą koszty robocizny. Różnica to około 30-40%, proponuję zalogować się na portalu e-porta wybrać jakiś model i wysłać zapytanie do któregoś z pobliskich diealerów.

   Pozdrawiam

 • Jan

  Potrzebuję drzwiami przesuwnymi podzielić pokój na pół jak to zrobic żeby zaoszczędzić jak najwięcej miejsca?

  • ekspert

   Witam,

   najlepiej wstawić drzwi schowane w ścianę.
   Trzeba kupić specjalna kasetę z obudową a resztę ściany wybudować z płyt karton gips.

   Pozdrawiam

 • Eliza

  witam,
  chciałam zamontować system drzwi chowanych w ścianę bezościeżnicowych o rozmiarze skrzydła 70 lub 80, grubość ścianki karton-gips to 8 cm.Jaki powinnam zostawić rozmiar otworu w ścianie?

  • Ekspert Bloga Porta

   Witam,

   Porta nie posiada systemu bezościeżnicowego, można jednak zakupić same skrzydło, kasetę trzeba kupić w firmie, która zajmuje się tylko takim asortymentem. Grubość takiej kasety z obudową to najczęściej 100 mm, otwór to zwykle rozmiar drzwi x 2 + ~12cm, ale o szczegóły trzeba zapytać firmę od kaset.

   Pozdrawiam

 • Marlena

  Witam, chcemy w mieszkaniu zamontować drzwi przesuwne naścienne, tak żeby drzwi zamykały się, czyli z odbojnicą i futryną. Czy ścianka k-g musi mieć jakąś grubość aby można było sensownie to zamontować? I czy jeśli chcemy drzwi 70 to otwór musi mieć 70 czy więcej a także ile miejsca musi być na otwarcie – znaczy ile trzeba miejsca na całą górną listwę przy drzwiach „70”?
  Z góry dziękuję za pomoc:)

  • ekspert

   Jeśli drzwi 70 to otwór 77×205 od wykończonej podłogi. Długość szyny z maskownica w tym rozmiarze to 162cm. ściany potrzeba około 80cm, grubość ściany od 7,5cm najlepiej ją wzmocnić w środku drewnianą belką żeby było do czego przykręcić system.Powinna być zamontowana od krawędzi otworu do wysokości 212 od wykończonej podłogi.

   Pozdrawiam

 • Marcin

  Witam.
  Mam pytanie o kolejność prac przy montażu sytemu wewnątrzściennego podwójnego. W rysunkach w instrukcji zaznaczona jest wysokość gotowej podłogi. Czy oznacza to, że montażu kasety dokonuje się po wykończeniu podłóg (położenie gresu, ew. paneli)?

  Mam przygotowany otwór na kasetę, na podłodze wylewka poziomująca. Czy teraz zamontować kasetę, czy najpierw wykończyć podłogę (gres, panele), i wtedy dopiero zakładać kasetę w przygotowany otwór?

  Pozdrawiam

  • ekspert

   Witam,

   prawidłowo należy montować kasetę po podłogach, duża cześć osób montuje jednak wcześniej ze względu na obróbkę gipsem kasety. Jest to wygodniejsze, ale niezalecane.

   Pozdrawiam

   • Ekspert Bloga Porta

    Niestety nie jestem w stanie odpowiedzieć na takie pytanie, ocenić możliwość zamontowania może fachowiec na miejscu. Jeżeli chodzi o samą metodę to drzwi suwane na cienkiej ściance z g-k można zamontować kwestia czy na dobrych wysokościach są profile jak to jest złożone czy ma odpowiednią wytrzymałość.

    Pozdrawiam