Do czego dopasować drzwi wewnętrzne?

image_pdfimage_print

Jak wybrać drzwi, żeby pasowały ? 

Drzwi są bardzo ważnym elementem aranżacji wnętrza. Warto się zastanowić, jaki typ drzwi będzie nam pasował, zanim zdecydujemy się na zakup. Możemy dobierać je do koloru podłogi, ścian, mebli lub detali wyposażenia, możemy też dopasować je do listwy przypodłogowej albo przy ich pomocy optycznie modyfikować przestrzeń naszych pomieszczeń.

Pasujące nie znaczy identyczne

Drzwi nie muszą być w identycznym kolorze jak podłoga czy listwy przypodłogowe, aby pasowały – mogą być mocno kontrastowe. W zależności od aranżacji, przeciwieństwa czasami bardzo dobrze się komponują. Możemy zatem zestawić białe drzwi z czarną podłogą lub ciemne drzwi dopasować do ciemnej listwy przypodłogowej, zestawiając je z jasną terakotą.

 

Ale możemy również dopasować kolorystycznie drzwi do podłogi, dobierając je w niemal identycznym kolorze.

Do stylu, mebli czy detali?

Chyba najczęściej staramy się dopasować drzwi do stylu naszych aranżacji. Stanowią one wówczas klamrę spinającą nasze wnętrze, są niejako dopełnieniem i „kropką nad i”.

Ale czasami podobny efekt możemy osiągnąć, dobierając drzwi do koloru mebli albo detali naszej aranżacji – wówczas te elementy doskonale ze sobą korespondują, widać, że są jedną całością, wprowadzają do wnętrza pewien ład i harmonię.

 

 

Gdy decyduje wielkość i światło.

Duże pomieszczenia pozostawiają większą swobodę aranżacyjną, ale jeżeli mamy niewielkie lub niewysokie mieszkanie, możemy przy pomocy różnych trików powiększać je optycznie. I tak przy niskich sufitach sprawdzą się doskonale drzwi z układem pionowym (na przykład drzwi Porta PASKY lub Porta FOCUS).

 

 

W pomieszczeniach słabo doświetlonych nie są wskazane pełne drzwi – dodatkowo odcinają dopływ światła i sprawiają, że jest jeszcze ciemniej. W takich aranżacjach warto wykorzystać drzwi z przeszkleniami.