Jaką ościeżnicę wybrać – rodzaje ościeżnic

image_pdfimage_print

oscieznica_porta_system-bezprzylgowaUdało nam się przebrnąć przez pierwsze etapy wyboru – mamy już ustalony kolor oraz model i chcemy zamówić drzwi. Idziemy do salonu, spisujemy wstępne zamówienie. Jeśli kupimy drzwi z montażem, to wymiarami zajmie się profesjonalista, a my nie będziemy musieli się tym przejmować. Ale na pewno padnie pytanie, jaką chcemy ościeżnicę. Wtedy większość z nas zada pytanie: Co to jest ościeżnica?

Ościeżnicę potocznie nazywamy futryną. Zakłada się ją na ścianę lub wstawia w otwór, żeby powiesić na niej drzwi (skrzydło). Warto wiedzieć, że montuje się ją na specjalną piankę i zawsze po wszystkich tzw. mokrych pracach, czyli gdy ściany są już pomalowane a podłogi położone (wilgotność powietrza nie może być zbyt wysoka). Ościeżnice dzieli się na dwa podstawowe rodzaje: stałe i regulowane.

 

Ościeżnica stała

Ościeżnica stała jest zazwyczaj wykonana z MDF-u (płyty pilśniowej). Montuje się ją w otworze i wykańcza z jednej strony listwą opaskową a z drugiej ćwierćwałkiem, które zasłonią piankę i połączenie ze ścianą. Ościeżnice występują w wielu rozmiarach i kolorach. Do najpopularniejszych wśród fachowców starszej daty należą ościeżnice o grubości 100 mm. Druga wersja, o grubości 60 mm, nie posiada uszczelki i występuje tylko w ekonomicznych okleinach Decor. Obecnie oba rodzaje ościeżnic wstawia się najczęściej miedzy dwie równoległe ściany, tam gdzie nie ma możliwości „objęcia” muru.

Ościeżnice regulowane

Dużo nowocześniejsza i wypierająca powoli z użycia ościeżnice stałe jest ościeżnica regulowana. Ma ona stałe opaski z jednej strony i regulowane z drugiej, obejmujące ścianę. Futryna regulowana jest szybsza w montażu i lepiej wygląda.

 

Ościeżnica regulowana

porta_regul

Ten rodzaj ościeżnic w przypadku Porta Drzwi możemy podzielić na:

 

Porta System

Ościeżnice Porta System są płaskie i mogą objąć ścianę o grubości od 7,5 do 30 cm. Są dostępne w rozmiarach od A do K (np. A to regulacja w zakresie 7,5-9,5 cm, a K – 28-30 cm).

Porta System występuje we wszystkich kolorach i pasuje do każdych drzwi wewnątrzlokalowych (wewnątrz budynku). Ościeżnice te wykonuje się z mieszanki płyt MDF i wiórowych, wyposaża się je w specjalne gniazda na zawiasy.

 

 

Prestige

Ościeżnica Prestige jest już w całości wykonana z płyty MDF. Ze względu na to, że jest zaokrąglona, posiada nie 2 a 1 cm regulacji na opasce. Wszystko po to, by uzyskać jak najbardziej obły kształt. Ościeżnice Porta Prestige mogą objąć ścianę o szerokości od 10 cm do 29 cm. Co ważne, wymagają także większego otworu, np. do rozmiaru skrzydła „80” konieczny jest otwór o szerokości 91,5 cm, gdy tymczasem ościeżnica Porta System potrzebuje 88 cm.

 

Ościeżnica Prestige też jest regulowana

 

Porta System Elegance

Ostatnim rodzajem są ościeżnice w wersji Elegance. Wyróżnia je szerokość listwy, która ma 8 a nie 6 cm i zastosowanie tylko do drzwi bezprzylgowych Koncept i Trend Elegance (więcej o modelach Koncept Elegance i Trend Elegance znajdą Państwo w artykule o drzwiach bezprzylgowych). Ościeżnice Porta Elegance występują jedynie w okleinach naturalnych select. Regulacja jest taka sama jak w wypadku Prestige, ale ze względu na chowane zawiasy zaczyna się od rozmiaru, B czyli 95-115 mm.

Tak przedstawiają się najczęściej stosowane w budownictwie mieszkaniowym „drewniane” ościeżnice. Wkrótce opiszemy szerzej ich metalowe odpowiedniki.

 • Mike H

  Dzień dobry,

  Bardzo przydatny artykuł. Mam jednak pytanie do ościeżnic do systemu przesuwnego wewnątrzściennego Verte.

  Chciałbym (z wielu powodów) zastosować podwójne płytowanie, grubość ściany wyjdzie wtedy ok. 14 cm. Czy jest wtedy możliwość zamówienia ościeżnicy regulowanej 12-14 albo nawet 14-16 do drzwi przesuwnych wewnątrzściennych Verte?

  Powiedziano mi w sklepie, że w standardzie jest tylko ościeżnica na stałą grubość 12,5cm, więc zastanawiam się czy kombinować jakoś z nieprzesuwną ościeżnicą 14cm i powycinać ją w odpowiednich miejscach.

  • Ekspert Bloga Porta

   Witam,

   Takie pytanie najlepiej zadać w fabryce w dziale kontraktów, najłatwiej wysyłać takie zapytanie poprzez sklep w którym planujemy zakup.
   Sam trenowałem takie rzeczy zamiast opasek od kompletu wykorzystywaliśmy opaski od standardowej ościeżnicy, zamawiałem rozmiar większe i montażysta docinał je na miejscu, z tym że na taką przeróbkę fabryka nie udziela gwarancji ponieważ nie ona ją wykonała.
   Lepiej złożyć zapytanie.

   Pozdrawiam

   • Mike H

    Dziękuję! Złożyłem zapytanie do sklepu
    Pozdrawiam

 • Niko__

  Witam,
  Chcę zamontować drzwi z ościeżnicą porta system. Moja ściana ma różną grubość, najwęższe miejsce ma 138 mm a najgrubsze 140.5 mm.( krzywizny ściany) Ościeżnicę z jakiego zakresu wybrać 120-140 czy 140-160? Czyli jeśli wymiar wypada na granicy regulacji np. równe 140 mm, to lepiej kupić tą węższą, czy tą szerszą?
  Dziękuję za odpowiedź

  • Ekspert Bloga Porta

   Witam

   W przypadku granicznych wymiarów zawsze należy wybierać ościeżnicę większą, do 14cm by się nie zapięła prawidłowo na ścianie, lub nie dałoby radu założyć opaski bo nie sięgnęłaby zakresu.
   Kolejną kwestia jest to że ściana nigdy nie jest idealnie prosta, więc te 2mm nie mają większego znaczenia.. Poza tym przy większej różnicy i ewentualnej pomyłce opaskę można przyciąć tak żeby weszła głębiej, a dosztukować się nie da.

   Pozdrawiam

 • Wojtek

  Witam.
  Chciałbym zamontować drzwi z ościeżnicą Porta System na murze o grubości 33 cm. Dlatego interesowałby mnie zakres ościeżnicy 32-34 cm. Wiem, że istnieje coś takiego jak Panel Regulujący o szerokości 8 lub 16 cm. Więc teoretycznie można złożyć Ościeżnicę 24 – 26 cm + 8 cm Panel. Jednak w salonach informują mnie o możliwości wykonania ościeżnicy typu Tunel. Proszę o radę – co jest lepszym rozwiązaniem? W katalogu posiadają Państwo schemat dla Panelu Regulującego i można wyobrazić sobie jego wygląd. Natomiast jak wygląda Tunel? Czy posiadają Państwo jakieś zdjęcia? Schemat? Proszę o radę.

  • Ekspert Bloga Porta

   Witam,

   Rozwiązanie z panelem jest tańsze, rozwiązanie z tunelem można uznać za trwalsze, jest tej samej grubości co ościeżnica, panel jest cieńszy.
   W kwestii obejrzenia jak rozwiązanie może wyglądać proszę wejść na stronę Porty, w zakładce katalog, znajduje się katalog inwestycyjny można obejrzeć cały schemat łącznie z rozmiarami ościeżnic.

   Pozdrawiam

   • Wojtek

    Dziękuję za nakierowanie na katalog Inwestycyjny. Zapoznałem się ze schematem tunelu, ale zainteresowało mnie coś innego. Przy ościeżnicy Porta System istnieje wymiar M 320 – 340 mm, możliwy do wykonania w okleinie syntetycznej. Czy w takim razie mogę zamówić ościeżnice w CPL HQ bez zabawy w tunel i panele regulujące? Pozdrawiam.

    • Ekspert Bloga Porta

     Jest możliwość wykonania ale konkretne zapytanie o zakres i okleinę trzeba wysłać do Porty do działu kontraktów. Jeśli stwierdzą że tak to wtedy belka główna będzie szersza, ewentualnie póro opaski dłuższe o 20mm. Jest to wykonanie za opłatą.

 • Michał

  Witam,
  Mam pytanie odnośnie ościeżnicy regulowanej bezprzylgowej .
  Niestety okazało się po remoncie łazienki że szerokość otworu na drzwi wynosi 885mm.
  Czy
  jest jakaś możliwość zamontowania oscieżnicy bezprzylogowej na drzwi o szerokosci 80.

  W poprzednim mieszkaniu miałem system bezprzylgowy i bardzo sobie
  chwaliłem. Niestety ścian nie mogę już ruszyć ponieważ jest to łazienka i
  z drugiej strony mam płytki ścienne. Proszę o informację co można z tym
  zrobić.

  • Ekspert Bloga Porta

   Witam,

   Ościeżnica bezprzylgowa wymaga większego otworu ze względu na zawiasy, wystarczy podkuć w miejscach gdzie te zawiasy będą. Jeśli drzwi otwierają się na zewnątrz, to raczej nie powinno być problemu z wykonaniem.

   Pozdrawiam

 • Michał

  Witam,

  Planuję wymienić drzwi porta które obecnie posiadam (brązowe), na drzwi białe, a ościeżnicą z koroną, problem w tym że mam dość grube ościeżnice w tej chwili ok 25 cm, nie mogę za bardzo znaleźć miejsca gdzie mógłbym sprawdzić koszt takich drzwi i ościeżnic ? można prosić o pomoc ?

  • Ekspert Bloga Porta

   Witam,

   Wyceny dokona każdy sklep z drzwiami Porta. Ceny każdego asortymentu można sprawdzić na stronie Porty jak też w katalogu. Najlepszym wyjściem jest poprosić sklep o kompleksową wycenę.

   Pozdrawiam

 • iw0n

  Witam
  czy można zamontować ościeżnicę na prostą ścianę. jeśli tak to jak to się robi? (z jednej strony jest ścianka ok ościeżnica będzie ją obejmować, natomiast z drugiej jest prostopadła ściana na którą drzwi powinny się otwierać).

  • Ekspert Bloga Porta

   Witam,

   Ogólnie możliwości jest kilka wszystko zależy od tego jaki jest dokładnie wymiar otworu, najlepiej ustalić to z montażystą w trakcie pomiaru. Najpopularniejsza metoda to montaż ościeżnicy porta-System i przycięcie opasek z jednej strony, czasami mała poprawka przy otworze wystarczy tak jak pisałem kwestia jaki to dokładnie wymiar.

   Pozdrawiam

 • Janusz Kopacki

  Czy porta posiada jakieś ościeżnice regulowane na mur o grubości 500 mm.

  • Ekspert Bloga Porta

   Witam,

   Niestety nikt nie produkuje ościeżnic regulowanych na tak cienką ścianę, można kupić ościeżnicę na grubość 7,5cm po przeróbce tylnej opaski będzie 6,5cm, płyta g-k ma grubość 1,25cm, można ją podłożyć pod opaskę, lub na całą ścianę (jeśli jest to potrzebne i ma sens).

   Pozdrawiam

   • Janusz Kopacki

    Przepraszam pomylka chodzilo mi o 50 cm
    11 mar 2014 16:28 „Disqus” napisał(a):

    • Ekspert Bloga Porta

     Witam ,

     to ja przepraszam pomyliłem się „zjadłem” jedno 0. Można zrobić podwójną ościeżnicę Porta-System (tak jakby połączenie dwóch rozmiarów) w tym przypadku jest to I + I co daje zakres 488-508mm wyżej jest J + I tu mamy 508-528mm.

     Pozdrawiam

 • Ekspert Bloga Porta

  Witam,

  Ościeżnica Minimax 60mm ma dokładnie szerokość 60mm, jedynie występuje w ograniczonej ilości kolorów. Można spróbować zastosować ościeżnicę regulowana Porta-System zakres A 7,5-9,5cmz małą przeróbka tylnej opaski powinno się uzyskać 6,5-8,5cm (potrzebny jest dobry montażysta) zwykle ściany są trochę krzywe więc zgubienie po 2,5mm na stronę nie powinno być trudne, trochę akrylu i po sprawie.

  Pozdrawiam

 • Bartek

  Witam
  Mam otwór o wymiarach 198×82 grubość ściany to 16cm.
  Jakie Pan poleca ościeżnice i jakie muszą być wymiary pod tą ościeżnice do drzwi 70 i 80. ściany są z płyt zbrojeniowych i nie za bardzo chce je kuć

  • Ekspert Bloga Porta

   Witam,

   Wysokość zawsze jest taka sama 206cm od wykończonej podłogi, szerokość 78cm do drzwi „70” i 88 do *80”
   Najlepiej ościeżnica Porta-System zakres regulacji 16-18cm.
   Ewentualnie można zrobić drzwi w wersji bezprzylgowej wtedy są przy tej samej ościeżnicy potrzebne otwory 80 i 90cm i opaska jest szersza.

   Pozdrawiam

 • pawelk

  Witam.

  Drzwi Eko polar passiv. Wymiary otworu 101×214 czy jest możliwość dopasowania drzwi do wymiarów otworu, wycinka nie wchodzi w grę :(

  • Ekspert Bloga Porta

   Witam,

   Porta podejmuje się najprzeróżniejszych wykonań nietypowych i we właściwie wszystkich drzwiach można zmienić wymiar. Drzwi Eko są nowością w ofercie i nie znam przypadku przerabiania ich, zapytanie tego typu trzeba złożyć do fabryki, do działu kontraktów. Najlepiej za pośrednictwem jakiegoś sklepu z drzwiami Porta.

   Pozdrawiam

 • kapi

  Witam , mam zamontowaną futrynę regulowaną o szerokości 9 cm ze stałym panelem na zewnątrz , mur w ościeżu po remoncie ma 23 cm (od wpustu futryny do zewnętrznej krawędzi ściany) Futryna zakupiona posiadała tylko 2 komplety paneli bez panelu regulowanego . Obecnie jest wstawiona bez jednego kpl paneli ponieważ nie ma możliwości zamontowania go bo jest to panel obejmujący ścianę ( trzeba by panel podcinać aby dolegał czołowo do ściany )

  Czy da się zastosować panel regulowany aby objąć cały mur zakańczając go zdjętym panelem ?
  Panel regulowany 160 mm jest za krótki .

  • Ekspert Bloga Porta

   Witam,

   Przyznam szczerze, że nie do końca rozumiem opis sytuacji. Domyślam się, że z jednej strony jest możliwość objęcia ściany, z drugiej strony takiej możliwości nie ma. W takim przypadku należy listwę z jednej strony założyć na ścianę normalnie, z drugiej dociąć do ściany.
   Co do szerokości paneli, to jeśli mają posłużyć do objęcia ściany to trzeba rozmiarem A,B i ościeżnicą manipulować tak, żeby uzyskać odpowiedni wymiar. Jeśli jest to niemożliwe, to w tym przypadku można pozbyć się panelu i zamówić tunel Porta-System o odpowiednim rozmiarze. Ostatnią opcją załatwienia sprawy jest zanieść panel do stolarza niech go zwęzi, jest to przeróbka i wiąże się z utratą gwarancji, ale te elementy nie są drogie i w razie problemów koszt wymiany nie będzie wysoki.

   Pozdrawiam,

 • Michał

  Witam,

  mam otwory drzwiowe o szerokości 89cm i wysokości 207cm.
  Czy będą pasowały ościeżnice do drzwi 80 bezprzylgowych z ukrytymi zawiasami?
  Czy jest możliwość wykonania drzwi, model Vector, beż żadnego frezowania i jaki jest czas ich wykonania.

  Pozdrawiam
  Michał Batorowicz

  • Ekspert Bloga Porta

   Witam,

   Drzwi Vector bez żadnego frezowania to Minimaxy, a czas wykonania to 3-4 tygodnie. W kwestii otworu to wysokość może być, szerokość 1cm za mała, na 90% trzeba będzie podkuć w miejscu zawiasów, ewentualnie drzwi „wejdą na styk”, ale 0 regulacji otwór musiałby być idealny.

   Pozdrawiam

 • Jan

  Witam,
  Chciałbym zrobić bardzo wąski korytarz z dzwiami o szerokości 80cm. Wygląda na to że dla tego konkretnego systemu ościeżnic regulowanych [DRZWI WEWNĄTRZLOKALOWE Z OŚCIEŻNICAMI DREWNIANYMI (PORTA SYSTEM regulowany)] długość minimalnej wypustki ze ściany to 33mm. Proszę mnie poprawić jeśli się mylę!
  Zatem szerokość korytarza będzie wynosiła 946 mm?
  Rozumiem że muszę też doliczyć do jednej wypustki na ościeżnicę odległość na szerokość klamki. Ilę powinienem doliczyć mm do wypustki by dzwi otwierały się pod kątem prostym?

  • Ekspert Bloga Porta

   Witam,

   Wszystko dobrze, tylko policzył Pan wymiary w wersji idealnej, a takie w naturze nie występują, zawsze coś jest krzywo, to ściana, to podłoga, drzwi prawie nigdy nie są ustawione na środku otworu, proponowałbym z jednej strony zrobić węgarek 3,5cm, z drugiej 3,5+8cm – mniej więcej tyle potrzeba, żeby zmieściła się klamka. Wymiar 946mm to szerokość całkowita z opaskami, więc korytarz musi być większy. Najlepiej otwór 88cm + 7cm węgarki + 8cm na klamkę.. Wymiary z wykończeniami.

   Pozdrawiam

   • Jan

    Bardzo dziekuję za odpowiedz. Zgadzam się co w całęj rozciagłości co do niedoskonałości natury rzeczy.
    Muszę przyznać że jedna rzecz wzbudziła moją wątpliwość. Wydawało mi się że lico skrzydłą dzwi zaczyna się przed węgiełkiem a nie za nim (za oscieżnicą). Zakładając że klamka jest 8cm głęboka minimalna przestrzeń potrzebna na klamke to raczej 8cm = 3.5cm (oscieżnica) + 4.5 cm . (4.5= 8-3.5) A nie sugerowane 8cm + 3.5 cm = 11.5 cm. Bardzo proszę o skorygowanie mnie jeśli się mylę.

 • lor3k

  Witam,
  Zamówiłem ościeżnice Porta-System A (7,5-9,5mm), jednak w trakcie remontu i dodatkowym tynkowaniu ściany ‚spuchły’. Czy założę tę ościeżnicę na 10mm grubości ścianę? Czy jest jakaś szansa uzyskać dodatkowe milimetry bez zamawiania listew z dłuższym piórem?
  Mam jeszcze drugie pytanie – przy otworach drzwiowych, gdzie jedna ze ścian jest prostopadła do otworu drzwiowego i nie ma możliwości manipulowania szerokością otworu, planowałem przycinać listwy ościeżnic od strony zawiasów. Widziałem jednak, że odradzają Państwo tego typu rozwiązanie. Dlaczego?
  Z poważaniem,
  PL

  • Ekspert Bloga Porta

   Witam,

   żeby uzyskać dodatkowe 5mm trzeba sfrezować opaskę (wizyta u stolarza) oczywiście zgodnie z gwarancją nie można tego zrobić, więc w razie jakby się coś rozkleiło to trzeba będzie kupić nową opaskę. W kwestii obcinania listew to można ciąć wszystkie poza tą przy zawiasie, belka zawiasowa przenosi wszystkie obciążenia, pewnie dlatego producent nie zgadza się na jej cięcie. Ludzie to robią, ale na własną odpowiedzialność.

   Pozdrawiam

 • wiola

  Witam,

  ja mam następujący problem. Zamierzam założyć w nowej łazience drzwi z ościeżnicą regulowaną, i takie moje pytanie czy jeśli płytki w łazience będą na wysokość ok 3/4 drzwi to ościeżnice powinno się zakładać do płytek, czy na płytki (wtedy od góry po bokach będzie widoczna szpar, którą w jakiś sposób trzeba było by zakamuflować). pozdrawiam

  • Ekspert Bloga Porta

   Witam,

   Prawidłowo ościeżnicę powinno się zakładać na płytki i wypełnić lukę powyżej między opaską a ścianą. Zdarza się, że najpierw się zakłada ościeżnicę a potem układa płytki. Nie jest to prawidłowe wykonanie, ale jak się użyje listwy tak żeby klej nie dotykał opaski to ostatecznie można w ten sposób. Problem pojawi się w razie wymiany drzwi.

   Pozdrawiam

 • Daniel M

  Witam wsyzstkich oray pozdrawiam experta
  Mam dylemat i problem mieszkam w angli i chce kupi© polskie drzwi porta lub pol-style
  otwór w scianie mam 202 wysokosc szerokosc 82. w tym otwoze jest osadzona drewniana rama
  rozmar otworu ramy to 192 wysokosc szerokosc to76
  Pytanie brzmi
  -w jakich wymiarach moglbym zamontowac drzwi i czy moge zrobic to na tej drewnianej ramie bo usuniecie jej bedzie bardzo nie korzystne ze wzgledy gdyz gorna czesc futryny robib za belke do podtrzymania sciany
  -czy na ta rame moge zamntowac tylko oscierznice i wstawic drzwi i bedzie ok czy nie prosze o mozliwie szczegolowa odpowiedz i porade bo polskie dzwi to polskie dzwi
  pozdrawiam i z gory dziekuje serdecznie za pomoc

  • Ekspert Bloga Porta

   Witam,

   Najlepszym rozwiązaniem byłoby trochę przyciąć ościeżnicę (jest drewniana więc nie będzie problemu) i uzyskać otwór 78cm (idealny pod drzwi rozmiar 70). W kwestii wysokości jedyne co można zrobić to zamówić drzwi nietypowe, prawidłowa wysokość otworu to 206cm. Maksymalnie można skrócić drzwi o 6cm, czyli otwór musiałby mieć 200cm. Nie można ich obciąć o kolejne 8cm, więc trzeba zamówić na nietypową wysokość otworu 192cm.
   Do tego wszystkiego najlepsza będzie ościeżnica Porta-System (regulowana obejmująca „ścianę”)

   Dziękujemy za zaufanie

   Pozdrawiam

 • Klima

  Dzień dobry
  Czy jest możliwość zamontowania ościeżnicy regulowanej na ścianę z karton gipsu montowanych w latach 80′ o grubości 5,5 cm? Dziękuję

  • Ekspert Bloga Porta

   Witam,

   sam materiał z jakiego wykonano ścianę to nie problem. Problemem oczywiście jest jej grubość. Niestety nie jest możliwym osadzenie ościeżnicy przy tej grubości ściany – 5,5 mm. Samo gniazdo pod zawias jest podobnej grubości.
   -przy dołożeniu 1 płyty ściana pogrubiłaby się do ~6,8cm, można wtedy spróbować z ościeżnicą rozmiar A 7,5-9,5cm. Są ekipy które potrafią przewęzić tylną opaskę i uzyskać regulację od 6,5-7cm – tylko jest to przeróbka konstrukcji.

   Pozdrawiam

 • 4xg

  Witam. Mam ściany 10 cm, ościeżnice stałe mają szerokość 9 cm. Czy takie da się założyć na taką ścianę, czy to niemożliwe?

  • Ekspert Bloga Porta

   Witam,

   ościeżnice stałe mają grubość 10cm. jeżeli jest taka możliwość lepiej założyć ościeżnicę regulowaną z zakresem regulacji 9,5-11,5cm grubości ściany.

   Pozdrawiam

 • DOŚKA

  Witam serdecznie i bardzo prosze o porade. Jak zamontować ościeżnice jeśli wnęka na drzwi znajduje sie tuż przy styku ściany prostopadłej. wiem ze podobny temat był jednak moje drzwi muszą otwierać się na tą prostopadłą ścianę.Jak więc otworzą się te drzwi gdy na podłodze będzie wykończenie podłogi panelowej?

  • Ekspert Bloga Porta

   Witam,

   Tu jest problem ponieważ nie można ciąć opaski od strony zawiasów. Wszystko zależy od wielkości otworu, jeżeli będzie miał załóżmy 91 cm (pod drzwi 80) to wtedy można na płaskiej ścianie zrobić doklejkę z płyty g-k i założyć bez obcinania opasek. Można też je obciąć (wiem że jest to praktykowane) tylko trzeba pamiętać o utracie gwarancji na ten element (w razie czego samą opaskę można zamówić, koszt wymiany będzie wyższy niż koszt opaski). Można też pomniejszyć drzwi o jeden rozmiar i dobudować kawałek ścianki, lub zamówić za dopłata drzwi węższe o kilka centymetrów od standardowych, zrobić doklejkę z płyty i nic nie ciąć.

   Pozdrawiam

 • Łukasz

  Witam,

  Prosze o poradę.
  Mieszkam w bloku z lat 80 mam stosunkowo cienkie ściany o grubościach ok 10cm i metalowe futryny.
  Chciałbym zamontować na nie ościeżnice drewaniane ale bez wyrywania tych starych metalowych.
  Czy jest taka możliwość?
  Jaki jest średi koszt takiej operacji jedych drzwi tzn ościeżnicy i montażu?

  Bardzo dziękuje za pomoc!

  • Ekspert Bloga Porta

   Witam,

   Taki wątek był poruszany wielokrotnie na blogu – ogólnie jest taka możliwość, z tym że rozmiar drzwi zmniejszy się o 1 w dół (np. z 80 zrobią się 70), jeszcze do tego trzeba będzie te drzwi skrócić, jeżeli już zamawiać to tylko z montażem pomiarem etc.

   Koszt – najlepiej pytać w sklepie (najprzeróżniejszy zależy od stopnia „krzywości” ściany i starej ościeżnicy), czasami jest za krzywo i nie da się tego zrobić, trzeba wtedy usunąć stare i zamontować nowy komplet (może się okazać po pomiarze że to będzie tańsza opcja)

 • AZ

  Witam. Stawiam ściankę od łazienki z płyt G-K na profilach 50mm. Nie widzi mi się mieć metalowych ościeżnic ponieważ nie podobają mi się. Czy dostanę u Państwa ościeżnice do obsadzenia w ściance G-K. Nie mogłem znaleźć w internecie i podobno polecane są stalowe ale może jednak:) Dodam, że chciałem zamontować drzwi 60 cm max. 70 cm. Pozdrawiam

  • Ekspert Bloga Porta

   Witam,

   Ościeżnicę Porta-System można założyć na jakąkolwiek ścianę. Jest to „drewniana” obejmująca ościeżnica, występuje w tych samych okleinach co skrzydła. Montuje się tylko na piankę, zakres regulacji grubości ściany zaczyna się od 7,5cm. Jeżeli otwór jest prawidłowy można ją zamontować wszędzie.

   Pozdrawiam

 • Weronika

  Witam :-)
  Mam problem z starymi drzwiami a dokładniej z ich futryną. Jest ona drewniana i to na niej opierają się konstrukcje belek od domu.. Nie mogę futryny wymienić dlatego szukam innych sposobów „zakrycia jej” Wymiary drzwi się dość nie typowe 212 cm długości szerokość otworu 78.Grubość ściany 10 cm. Czy mógłby mi pan podać rozmiar ościeżnicy Porta System?

  • ekspert

   Witam,

   ościeżnica Porta-System rozmiar B 95-115mm grubość ściany rozmiar drzwi 70. Standardowy otwór powinien być przygotowany na 206cm od wykończonej podłogi. Można wykonać całe kompletne drzwi wyższe i trzeba będzie przerabiać otworu.

   Pozdrawiam

 • Ania

  Witam
  Chciałabym wymienić drzwi od pokoju
  mam juz założoną ościeżnicę ale jest ona bez felca taki gładki tunel na starej futrynie bo w tej chwili są drzwi przesuwne. I właśnie mam pytanie czy na takiej gładkiej ościeżnicy można zamontować normalne drzwi?
  pozdrawiam

  • ekspert

   Witam,

   niestety nie da się go wykorzystać, nie ma uszczelki, zawiasów, ani blachy pod zamek. Trzeba te drzwi zdemontować i zamontować nowy komplet drzwi rozwiernych.

   Pozdrawiam

 • iza

  witam-mam pytanie zakupilam drzwi bez oscieznic-w domu mialam zamontowane drewniane dosc stare i tu pojawil sie problem poniewaz oscieznice sa za plytkie a drzwi sie nie licuja z oscieznica .Czy jest na to sposob? dodam ze mieszkanie jest po remoncie:(((

  • ekspert

   Witam,

   posiada Pani ościeżnicę w starej normie skrzydło w nowej, zmieniła się na początku lat 80 drzwi od tej pory są 5mm grubsze. Na szczęście stara ościeżnica jest drewniana więc można pogłębić felc o 5mm (wnęka w ościeżnicy w którą wchodzi skrzydło.

   Pozdrawiam

 • Monika

  Dzień Dobry
  Mam takie pytanie: kupiłam mieszkanie, w którym są nowe ościeżnice i drzwi we wszystkich pokojach. Niestety są one w kolorze, który mi się bardzo nie podoba. Drzwi można łatwo wymienić ale co z ościeżnicami. Czy można je jakoś okleić (czy wasza firma wykonuje takie rzeczy)? Dodam,że mieszkanie jest po remoncie i wyrywanie futryn spowoduje szkody na ścianach. No chyba, że je się usuwa bez „demolowania” ścian. Wiem, że jak się wyrywa ościeżnice stalowe to jednak szkody sa spore, może jest inaczej w przypadu nowszych futryn (wiem, że napewno nie sa to regulowane futryny). Prosze o pomoc.

  • ekspert

   Witam,

   Porta tak jak każdy producent nie oferuje możliwości oklejenia starych ościeżnic laminatem. Jeżeli te obecne są z mdf-u lub drewna i zostały prawidłowo zamontowane ich demontaż powinien być bezszkodowy.

   Pozdrawiam

 • Izabela

  Witam
  mam problem w nowo kupionym mieszkaniu. Kilka dni temu przyjechał pan na pomiar. Wczoraj uzyskałam informację że nie ma jakiś „węgarków” w związku z czym montaż będzie bardzo utrudniony i kosztowny. Zalecają zmniejszenie wszystkich otworów drzwiowych. Bardzo proszę o szybką odpowiedź bo nie wiem co mam robić i czy przypadkiem nie wykorzystują mojej niewiedzy.

  Z góry bardzo dziękuję :-)

  • ekspert

   Witam,

   przepraszam że tak późno ale miałem awarię łącza i bywa różnie. Jeśli chodzi o samą zasadę to informacja jaką Pani otrzymała jest prawdziwa. Węgarki są to wypustki ściany na które zakłada się ościeżnicę.
   Jeśli ich nie ma można zamontować ościeżnice stałą, ale i tak jest potem zabawa z opaskami i ćwierćwałksmi więc nie zawsze będzie to zadowalający efekt końcowy.Można wstawić ościeżnicę regulowaną i albo przyciąć wszystkie opaski(obcięcie tej zawiasowej oznacza utratę gwarancji, więc albo klient będąc świadomym decyduje się na coś takiego, albo trzeba dobudować właśnie te węgarki, co oznacza zmniejszenie drzwi o rozmiar w dół.

   Pozdrawiam

 • Michał

  Witam,

  Mam problem z dopasowaniem drzwi i ościeżnic do jednego pokoju. Z obu stron nie ma murku, na który można by nałożyć ościeżnice (jest goła ściana na płasko).

  Wygląda to mniej więcej tak:

  __ |\\|
  \\| drzwi |__|
  \\|
  \\|

  Czy posiadają Państwo rozwiązania umożliwiające montaż w takich przypadkach?
  Jeżeli nie, to jakie rozwiązanie można użyć bez domurowania murku?

  • ekspert

   Witam,

   ciężko cokolwiek stwierdzić nie znając dokładnie wymiarów. Ogólnie są dwie metody, jeśli otwór na to pozwala można wstawić ościeżnicę stałą i ją obrobić po montażu ćwierćwałkiem, ewentualnie częściej stosowana metoda to ościeżnica regulowana, jeśli to konieczne to z lekką przeróbką (przycięcie listew), w tym przypadku należy też dokleić płytę G-K do ściany, a że ościeżnica taką doklejkę zasłoni to nie trzeba tego obrabiać.

   Pozdrawiam

 • kris

  mam pytanie ile wynosi zakladka oscieznicy na sciane

  • ekspert

   zależ jakiej, jak był przygotowany otwór etc. cała opaska ma 6-8cm i na ścianę zachodzi w granicach 3,5-5,5cm.

   Pozdrawiam

 • Albi

  to prosze mi doradzic w jaki sposób to zmierzyć i na co zwrócić szczególną uwage.Powiem szczerze że jestem gotów zaryzykować nawet zmiejszeniem drzwi byle by nie meczuć sie z tą stalową ościeznicą tylko dopasować nową ale obawiam się rozmiarów.

  • ekspert

   To jest ciężka sprawa, bez montażysty nie da Pan rady. Najprostsza metoda to obciąć zawiasy z ościeżnicy i dokleić płytę g-k tak żeby zrównać to ze ścianę, na wierzch zakładamy ościeżnicę jak na mur. Otwór pod „70” to 78cm. Inna sprawa to wysokość, minimalny prześwit potrzebny do montażu to 200cm, jeśli jest mniej to trzeba będzie zamówić przez dział kontraktów drzwi niższe.
   Jest za to dopłata, ale dzięki temu nie obcina się ramiaka i nie traci gwarancji.

   Pozdrawiam

 • Albi

  witam serdecznie mam problem nie wiem jak dobrac oscieżnice mieszkam w bloku i mam stare wąskie ościeżnice stalowe
  osadzone w ścianie z betonu grubośc ściany ok 150mm.Czy da się bez demontażu starych stalowych dobrać i założyć regulowaną

  • ekspert

   Witam,

   najlepsza będzie ościeżnica Porta-System regulowana rozmiar D na ścianę 140-160mm. Starą ościeżnicę najlepiej usunąć. Jest możliwość założenia na starą ościeżnicę, ale jest to trudne i zmniejsza rozmiar drzwi o jeden w dół np. z 80 na 70. Decyzję można podjąć dopiero po pomiarze bo można, ale nie zawsze się da to zrobić.

   Pozdrawiam

 • Piotr

  Który rodzaj ościeżnic wewnętrznych jest lepszy: z drewna, metalu, czy z MDF-u? :oops:

  • ekspert

   Ciężko jednoznacznie wskazać lidera tego zestawienia, każda ma swoje plusy i minusy. Do zwykłego mieszkania najlepiej tka jak Porta-System jest i płyta wiórowa i mdf i jest estetycznie w kolorze skrzydła.

   Pozdrawiam

 • ania

  wITAM..MAM PYTANKO:)WSTAWIŁAM OKNA W KOLORZE ZŁOTY DĄB I CHCIAŁABYM ZAŁOŻYC OŚCIEZNICE W TYM SAMYM KOLORZE..NIE CHCĘ MONTOWAĆ DRZWI..ZNAJOMI DORADZAJĄ,ZE OŚCIEZNICE TRZEBA DOPASOWAĆ DO KOLORU PODŁOGI.I WŁAŚNIE SIĘ ZASTANAWIAM CZY MÓJ POMYSŁ JEST DOBRY:)

  • ekspert

   Witam,

   Pani Aniu odpisałem już pani w innym dziale więc jedyne co mogę zrobić to powtórzyć to co wydaje mi się będzie najlepszym wyjściem:

   Pani tam będzie mieszkać i ma się to Pani podobać, więc należy wybrać to co się chce i nie patrzyć na innych (chyba że będą mieszkać razem z Panią). Z małych podpowiedzi to okien w domu i tak nie będzie widać, zwykle zasłania je firanka żaluzja, albo roleta, nie rzucają się w oczy, a przy wyborze kolory warto wziąć pod uwagę kolory wykończeń ogólnie nie tylko podłogi, są jeszcze meble, kolor ścian, może warto pomyśleć o jakimś kontraście (powinno być łatwiej).

   Pozdrawiam

 • Witold

  Witam,

  Jaka jest maksymalna grubość ściany dla której część ościeżnicy prostopadla do skrzydła, maskująca otwór, nie musi być łączona i maskowana dodatkową listwą

  • ekspert

   Ościeżnica Porta-System obejmuje ścianę do 30cm bez tylnej listwy będzie to 28,2cm.

   Tylko bez nie można zapomnieć o estetyce.

   Pozdrawiam

 • Anna

  Witam
  wlasnie kolega chciał wstawic mi drzwi ale okazało sie ze trzeba uciac futryne 6cm i tak zrobił.
  Teraz jednak futryna niepotrzebnie została obcieta.
  Czy da sie ją uratowac , np czy mozna ta czesc dokleic?

  • ekspert

   Witam,

   można nawiercić otwory i połączyć to na kołki meblowe, ale nie da to zbyt trwałego efektu. Raczej należy kupić drugą.

   Pozdrawiam

 • Sławek

  witam,
  Chciałbym zakupić drzwi Porta Koncept.
  deweloper oddał mieszkanie z takimi otworami drzwiowymi:
  wszystkie na wys. 209 cm

  szer: 89,5 cm góra
  90,5 cm dół czyli mały klin.

  drugie: 90 na 91,5
  trzecie: 92 na 91,5
  czwarte: 90 na 90 (proste ;))

  jaką ościeżnicę Pan zaproponuje ? Czy te krzywizny nie będą komplikowały ?

  zaproponowano mi zmniejszenie otworu poprzez doklejenie płyt G/K (2x od góry, – nie wiem czy 2x po 12 mm wystarczy ? 24 mm się obniży a za wysoko jest o 30 mm, czy 6 mm nie robi różnicy ?) i po 1 lub 2 po boku) w którym miejscu unikać doklejenia pionowego ? Po stronie zawiasów czy klamki ? Ja myślę że po str. zawiasów powinien być oryginalny beton.

  zaproponowano mi także ościeżnicę VILLADORA (aby zzasłonić za duży otwór) lecz z okleiną Portadur. Czy to możliwe że można zamienić w fabryce fornir na Portadur ?

  dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam !

  • Ekspert Bloga Porta

   Witam,

   Ościeżnica którą zaproponowano to raczej Verte nie Villadora. By zasłonić otwór potrzebna jest opaska szersza o 2cm (ma 8 nie 6cm). Zwykła ościeżnica Porta System ma w zestawie opaskami 208,8cm wysokości i w przypadku 80 94,5cm szerokości, ościeżnica Verte ma 210,8 i 96,5cm.

   Co do samego uzupełniania otworu płytą to owszem tak to się robi, natomiast przy zwykłych drzwiach wewnątrz-lokalowych nie ma to aż takiego znaczenia, nie przykręca się ich do ściany. Pomysł sam sobie dobry, w tym przypadku to dmuchanie na zimne, ale jak najbardziej można.

   Pozdrawiam

 • Piotr

  Witam,
  Czy i jak można przerobić (zaadaptować) ościeżnice Porta System Elegance do montażu w płycie gipsko – kartonowej? W szczególności mam na myśli 2 podkucia, które nalezy wykonać w ścianie w miejscach występowania gniazd zawiasów. Wykonanie tkich podcięć w profilu g-k zdecydowanie go osłabi.
  pozdrawiam

  • ekspert

   Witam,

   w takim przypadku najlepiej wykonać większy otwór.Mamy tu mocniejszą ościeżnicę, szerszą opaskę, nic się nie stanie.

   Pozdrawiam

 • Tomasz

  Witam,czy mógłbym zamontowac drzwi porta na normalną ościeżnice metalową standartową montowaną dwa lata temu,

  • ekspert

   Witam,

   jeśli ta metalowa ościeżnica trzyma wymiary z Polskiej Normy to nie powinno być żadnego problemu.

   Pozdrawiam

 • Adam

  Witam,

  W przypadku ościeżnicy regulowanej trochę większej niż grubość ściany, do jakiej różnicy można stosować piankę, a przy jakiej należy wstawić ścianę g-k? Ściana jest ceglana. Ościeżnica 120 mm. Ściana 115 mm.

  • ekspert

   Witam,

   drzwi się zawsze montuje na piankę, jeśli jest problem z grubością ściany to można pod opaskę podłożyć płytę g-k, lub ta opaskę przyciąć. Dokładniej to przycina się pióro i tylną ściankę pióro-wpustu, dzięki temu można wsunąć opaskę głębiej.

   Pozdrawiam

 • Piotr

  Witam, mam podobne pytanie do wcześniejszych ale, mam mieszkanie w wielkiej płycie oddanej do użytku około 1986 roku – mieszkanie jest małe i w dwóch pokojach zdjęliśmy drzwi lecz pozostała stara futryna metalowa i nie ma jak jej już dziś wyrzucić – czy można dobrać jakąś ościeżnicę Porty jako zabudowę – z zastrzeżeniem iż nie będą na nich montowane drzwi ?

  • ekspert

   Witam,

   w takiej sytuacji najlepiej zastosować Tunel Porta-System w wersji Elegance. Nie ma zawiasów, ani blachy pod zamek. rzecz typowo do obudowy otworu, posiada opaskę 8cm więc więcej zasłoni.

   Pozdrawiam

 • Jacek

  Mam pytanie mam w łazience ościeżnice Porta prestige regulowaną o grubości 11cm + 2 listwy maskujące razem ma to grubośc 18cm .Od wewnątrz w łazience listwa obejmuje glazure na zewnątrz w przedpokoju boazerję ,którą zamierzam usunąc i polożyc gładz szpachlową, boazeria ma grubość 1,5cm +łata na scianie 2cm =3,5cm więc po demontarzu i polozeniu gładzi pozostanie przestrzeń okolo 3,5cm .Czy moge u stolarza zwęzić ją o te 3,5cm i następnie wyfrezować w niej otwory na usczelkę .Czy jest to wykonalne technicznie.Bo niechciał bym ponśić dodatkowych kosztów zakupu oscieżnicy.Z góry dziękuje za szybką odpowiedz.

  • ekspert

   Witam,

   możliwość przeróbki jest nikła, byłaby konieczność wyjęcia gniazd po zawiasy na frezowanie nowych otworów montażowych i miejsca pod to gniazdo, nawet gdyby przeróbka się powiodła kosztowałaby więcej niż nowa ościeżnica.
   Tym bardziej ze cała jest z mdf-u.

   Pozdrawiam

 • Justyna

  Witam,
  trwa remont przedpokoju.Chcę połozyć na ścianę plytki a’la cegla i mam problem.Czy futrynę (stare wybijamy) montujemy przed ułożeniem plytek czy po i obejmujemy je ościeżnicą regulowaną?Czy plytki polożyć do końca tzn.do krawędzi ściany otworu drzwiowego?

  • ekspert

   Witam,

   niezależnie od rodzaju ościeżnicy należy ją montować na samym końcu. najlepiej stosować ościeżnicę regulowaną obejmującą ścianę i montować na gotowe podłogi i ściany w tym przypadku na płytki.Płytki kleimy do krawędzi otworu.

   Pozdrawiam

 • Monika

  Czy mogę sobie wybrać czy chcę ościeżnicę system czy prestige i czy różnią się one ceną? Prestige jest zdecydowanie fajniejsza;-)

  • ekspert

   Witam,

   do każdego modelu drzwi można wybrać ościeżnicę. Prestige jest droższa bo jest z mdf-u i jest grubsza od Porty-System.

   Pozdrawiam

 • Tomasz

  Witam serdecznie,
  Zdecydowałem się na zakup drzwi Porta. Jestem przed remontem korytarza i grubość muru waha się między 28-29cm – korytarz zostanie obłożony płytami karton-gips i wtedy może czasami mi się zwiększyć grubość muru do 30-31cm. Jakie jest rozwiązanie dla ościeżnic dla takich grubości muru.Nie chciałbym dawać panelu regulującego bo to mi się nie podoba.

  • ekspert

   Witam,

   przez dział kontraktów można zamówić ościeżnicę rozmiar 30-32cm.

   Pozdrawiam

 • Adam

  Witam blok z 1986 roku, pokój z metalowa ościeżnica, ściana beton zbrojony grubość 15cm otwór 82cm szerokość i wysokość 196cm czy można założyć jakoś bez kucia do 88cm drzwi 80cm

  • Ekspert Bloga Porta

   Witam,

   Niestety trzeba rozkuć, ewentualnie można zamówić drzwi na wymiar, ale to wtedy nie będą 80.

   Pozdrawiam

 • jurek

  jakie rozwiazanie polecacie do mieszkań w blokach z wielkiej płyty, których jest miliony w Polsce. Chodzi mi o tzw. stary felc – 20mm. Bez kucia istniejacych oscieży? Ile to kosztuje. Chodze po castoramach itd. i widze ze nowe skrzydła zalegaja latami na regałąch, bo niepasuja do starych stalowych ościeży.

  • ekspert

   Witam,

   proszę Pana norma zmieniła się w granicach 82 roku, można albo wymienić komplet, albo założyć nowe kompletne drzwi na stare futryny.

   Pozdrawiam

 • Krzysztof

  Witam. Ile i czy w ogóle powinny „wystawać” kafle z łazienki na korytarz przy regulowanej ościeżnicy? Słyszałem o jednym centymetrze. Czy to prawda?

  • Ekspert Bloga Porta

   Witam,

   Ościeżnica regulowana Porta-System, drzwi przylgowe, otwierane na korytarz, podłogą z łazienki należy wyjechać 1,5cm na korytarz, 1cm też wystarczy jeśli jest równo. Krawędź skrzydła po zamontowaniu jest przy krawędzi ściany, skrzydło ma 42mm grubości, połączenie podłogi 2cm od ściany też nie będzie błędem.

   Pozdrawiam

 • Piotr

  Witam,

  chcielibyśmy wymienić drzwi w mieszkaniu na Gdańskiej Zaspie. Problem polega na tym, że ściany w których osadzone są obecnie ościeżnice (stalowe) mają grubość 5cm i 15cm. W jaki sposób dobrac ościeżnicę? Czy posiadacie Państwo w ofercie rozwiązania do tej grubości ścian? (Nie chcemy za bardzo doklejać płyt GK)

  Pozdrawiam serdecznie,
  Piotr

  • ekspert

   Witam,

   w obydwu przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest ościeżnica Porta-System która obejmuje ścianę. O ile na 15cm nie ma żadnego problemu to 5cm to jest już niestety problem. Podejrzewam ze 5cm to goła ściana w łazience a ościeżnicę obejmującą zakłada się na wykończenia w tym płytki. dojdzie więc małą podrównanie ściany + płytki razem w granicach 6,5-7 cm najmniejszy zakres regulacji to 7,5-9,5 cm można ściąć tzw. tylną opaskę o 1-1,5cm i po problemie.

   Pozdrawiam

 • Bet

  Witam,
  Kupiłam drzwi, jednak innej firmy. Muszę zamówić ościeżnice regulowane. Czy wszystko jedno jakiej firmy zamówię, czy ościeżnice dedykowane są konkretnym modelom drzwi?
  Dziękuję za odpowiedź.

  • Ekspert Bloga Porta

   Witam,

   Najlepiej kupić ościeżnicę tego samego producenta, o ile wymiary samej ościeżnicy mogą być identyczne, to już zawiasy, uszczelki, blacha pod zamek mogą być inne i nie współgrać ze sobą jak należy.

   Pozdrawiam

 • Ewa

  Ściana nośna ma 57 cm grubości.Jaką ościeżnicę mogę założyć. Jeśli możliwe, to wolałabym nie obejmującą ścianę.

  • ekspert

   Witam,

   Można wstawić ościeżnicę stałą o szerokości 100mm i do tego opaska z jednej strony a z drugiej ćwierćwałek. Kwestia jeszcze jaki jest otwór, pod ościeżnicę stała potrzebny jest większy niż pod regulowaną.
   Przykładowo regulowana Porta -System 80 wymaga otworu 88×206 stała 91×207,5. Jeżeli otwór byłby za mały i nie można go rozkuć to zaproponuję montaż dwóch zespolonych ościeżnic regulowanych + panel poszerzający.

   Pozdrawiam

 • Kasia

  Witam,

  Niedawno zamówiłam pomiar drzwi w firmie Porta i okazało się, że w jednym pokoju nie da się zamontować ościeżnicy, a tym samym drzwi. Z jednej strony jest ściana, którą ościeżnica może złapać, a z drugiej nie ma (jest po prostu płaska ściana nie ma murku na którym można by było zaczepić ościeżnicę). Jedynym rozwiązaniem jakie zaproponował Pan dokonujący pomiaru było dobudowanie togo murku i zaczepienie na nim ościeżnicy. To rozwiązanie nie bardzo mi się podoba ponieważ pokój jest już wykończony i budowanie murku to znowu bałagan po drugie drzwi będą węższe od pozostałych. Czy widzi Pan tutaj jakieś inne rozwiązanie niż dobudowywanie murku.

  Z góry dziękuje za pomoc i pozdrawiam

  • ekspert

   Witam,

   wszystko zależy od szerokości otworu można dokleić dwie płyty g-k których nie trzeba wykańczać bo będą pod opaską, lub przyciąć opaski pod warunkiem że na tych ciętych nie znajdują się zawiasy. można też z jednej strony dokleić 3 płyty g-k z drugiej obciąć te 3-4cm, lub dobudować murek. Rozwiązaniem najlepszym żeby nie robić bałaganu byłoby doklejenie dwóch płyt i zamówienie drzwi dostosowanych do otworu, za dopłatą.

   Pozdrawiam

 • Ekspert Bloga

  Witam,

  może ten Pan proponował dwie różne opcje i stąd nieporozumienie. Żeby założyć ościeżnicą regulowaną na metalową trzeba zamówić drzwi o rozmiar mniejsze. Skoro było wykucie starej ościeżnicy to drzwi były zamówione tego samego rozmiaru co poprzednie – sugeruje to że miała być wymiana całości. Jeśli chodzi o kwestię samej obróbki, to montażysta w takiej sytuacji naprawia ubytki, ale nie robi ostatecznych wykończeń, każdy klient ma inną ścianę – chociażby kolory o których Pani pisała. Co do samej reklamacji to kwestia tego co ma Pani wpisane na umowie, lub zleceniu. Jeśli był wpisany montaż na ościeżnicę to jest jakaś opcja nazwijmy to rozmowy, natomiast jeśli zlecenia nie ma to będzie problem.

  Pozdrawiam

 • Mery

  Witam! Niedawno zamówiłam drzwi wewnętrzne, które miały zostać zamontowane na ościeżnicy regulowanej. Nie jestem w stanie w tej chwili podać wymiarów drzwi ani ścian, jednak problem polega na czymś innym. Przed zamówieniem drzwi i ościeżnicy pan w firmie przedstawił mi dokładnie ofertę, z której wynikało, że ościeżnica regulowana może zostać zamontowana na starej metalowej futrynie i nie będę musiała martwić się łataniem dziur po montażu oraz malowaniem ścian (z tego samego powodu stanowczo odradził mi ościeżnicę stałą). Zapłaciłam wyższą cenę (zamówiłam ościeżnicę regulowaną), mając nadzieję, że będę zadowolona z wykonanego zlecenia. Niestety podczas montażu nie było mnie w domu a po powrocie do mieszkania zastałam mnóstwo dziur wokół drzwi, załatanych w bardzo prowizoryczny sposób. Spytałam mamę, czy robotnicy zakładali nową ościeżnicę na starą i niestety okazało się że stara została w całości usunięta. Czy w takiej sytuacji mam prawo złożyć reklamację? Proszę o radę ponieważ nie znam się zbyt dobrze na „budownictwie” a w tej chwili czuję się zwyczajnie oszukana. Dodam jeszcze że ściany z obydwu stron drzwi są pomalowane kilkoma kolorami farby, dlatego uzupełnienie braków łączy się z dużym kosztem. Z góry dziękuję i pozdrawiam!

 • mariusz

  Bardzo proszę o poradę. Mam ścianę grubości 9 cm. Chcę zamontować ościeżnicę Porta SYSTEM. Czy mam wybrać A: 75mm-95mm (zostaje tylko 5 mm), czy już zastosować większy rozmiar B: 95-115 mm?

  • ekspert

   Witam,

   jeśli ściana nie ma dużych odchyłek od pionu można spokojnie zastosować rozmiar A. Jeśli pion ucieka o 2-3mm na stronę, lub więcej trzeba zamówić rozmiar B.

   Pozdrawiam

 • Piotr

  Witam grubość ścian w moim mieszkaniu wynosi 70mm czy porta robi takie ościeżnice? bo z tego co widzę regulowane są od 75mm w górę

  • ekspert

   Przepraszam bardzo za nie zamieszczenie postu jakoś go przegapiłem. Należy zastosować ościeżnicę Porta-System rozmiar A 75-95mm ściany nigdy nie są proste więc powinna być idealna. Jeśli jednak będzie za duża można przyciąć tylną opaskę przez co zmieni się jej zakres regulacji, nawet na 65-85mm, oczywiście trzeba też przyciąć tylną ściankę pióro-wpustu w ościeżnicy.

   Pozdrawiam

 • TOMASZ

  Witam.
  Sciany w dwóch pokojach mają szerokośc 50mm, w kuchni też tyle z tym,że tam będzie tunel. Czy są jakieś sposoby by nie robić remontu w całym przedpokoju by powiększyć szerokość ścian?
  Dziękuje

  • ekspert

   Witam,

   proponowałbym ościeżnicę Porta-System rozmiar A (obejmuje ścianę 75-95mm). Podczas montażu można przyciąć pióro listwy ościeżnicy dzięki czemu wsunie się głębiej uzyskamy regulację 6,5-8,5cm, można przyciąć prawie do 6cm ale wtedy mało estetycznie to wygląda.
   Tak przerobioną ościeżnicę montujemy na środku tak żeby szczelina pod opaską po obydwu stronach muru była identyczna. Taki Montaż + krzywizna ściany to niecałe 5mm albo i mnie szczeliny na stronę, łatwo to wykończyć w kolorze ściany.

   Pozdrawiam

 • Przemysław

  Witam. Jestem zainteresowany zakupem drzwi bezprzylgowych tylko pojawił się problem, bo odległość kontaktu na ścianie do otworu na drzwi wynosi około 8 cm i zastanawiam się czy wystarczy na montaż ramiaka z systemu Elegance.

  • Ekspert Bloga Porta

   Witam,

   Jeżeli otwór jest prawidłowy czyli 90cm, to nie powinno być problemu. Opaska ma cała 8cm co oznacza, że przy dobrym otworze zajmie na ścianie około 6cm.

   Pozdrawiam

 • Piotrek

  Witam
  W całym domku zaplanowałem ościeżnice regulowane i wszystko by było ale w korytarzu mam problem bo nie będzie jak zamontować ponieważ po prawej stronie otwór na drzwi styka się bezpośrednio z prostopadła ścianą. Nie ma tez możliwości doklejenia karton gipsu bo to oznaczałoby o rozmiar mniejsze skrzydło. Regulowana chyba odpada? czy w takim wypadku tylko stała i wykończenie ćwierćwałkami? Dziękuje i pozdrawiam

  • Ekspert Bloga Porta

   Witam,

   Można w taki otwór zamontować ościeżnicę regulowaną, wszystko zależy od jego rozmiaru i tego po której stronie są zawiasy. Jeżeli otwór od płaskiej ściany do krawędzi glifu ma 91 cm, to wtedy można zamontować ościeżnicę rozmiar 80 bez żadnych przeróbek, opaski dosuwa się do ściany i dobrze jest zrobić doklejkę z płyty g-k, lub meblowej żeby udawały ścianę, wszystko będzie stabilniejsze. Jeżeli otwór jest za mały można ściąć opaski, jedyny problem jaki może wystąpić to taki, że nie wolno ciąć opaski na której są zawiasy.
   Wiem, że są klienci którzy zgodzili się na przycięcie, ale w tym momencie robi się to na własne ryzyko.

   Pozdrawiam

 • przemek

  Witam,
  Czy czy posiadacie w swojej ofercie i czy jest możliwość aby zamontować ościeżnicę gdzie grubość ściany z jednej strony ma grubość 80mm z drugiej 120mm, górne połączenie ścian ma 80mm ?

  Pozdrawiam

  • ekspert

   Witam,

   niestety nie ma takiej ościeżnicy.
   Proponowałbym zamówić ościeżnicę na 80mm regulowaną a od trony 120mm obciąć opaskę traktując ją jako ćwierćwałek wystającą ścianę lepiej obrobić wcześniej a łączenie zamaskować silikonem.

   Pozdrawiam

 • Iwona

  Witam :-)
  Mam następujący problem- chcę wstawić drzwi do pokoju( nie było ich wcześniej-brak ościeżnicy)
  Wymiary otworu to wys.-199cm, szer.78 cm.
  Proszę mi doradzić jakie drzwi i jaka futryna pasuje do podanego otworu?
  Dziękuję:)

  • ekspert

   Witam,

   Pani Iwono drzwi rozmiar 70 ościeżnica Porta-System, szerokość jest idealna natomiast wysokość powinna być 206cm od wykończonej podłogi. Tu jest za mało, drzwi można skrócić o 6cm + jest 1cm tolerancji w wysokości, więc po skrócie i uznaniu tolerancji drzwi w otwór 199 wejdą idealnie.

   Pozdrawiam

 • Ewelina

  witam wszystkich…mam nietypowy problem… otoz niedawno zamieszkałam w starym bloku „wielkopłytowcu” u mojego narzeczonego, gdzie mieliśmy stare białe drzwi a’la lata 70-te…Wymienilismy drzwi wejsciowe na nowe,drewniane, ale montażysci odradzili nam wymiane futryn bo niby „duzo kucia by było i sie nie opłaca”…Chciałam przekonać narzeczonego ze futryny sa stare, odchodzą od ścian i że nie utrzymają cieżkich drewnianych dzwi a on wyśmiał mnie i powiedział że wszystko jest OK….Czy mam rację i moje obawy są słuszne,chce dodac ze mieszkamy na niezbyt ciekawym osiedlu, gdzie na klatce stoi pełno „dresów” i boje się zę że no nie wiem, przy jakiejkolwiek próbie włąmania drzwi po prostu wylecą z ta futryną…….

  • ekspert

   Witam,

   pisząc krótko ma Pani absolutną rację.
   To tak jakby wstawić antywłamaniowy zamek do drzwi pustych w środku, co z tego że zamek jest solidny skoro wystarczy jedno kopnięcie żeby wejść do środka. Solidne drzwi są montowane tylko w komplecie z ościeżnicą, a ludzie często lubią iść na łatwiznę.

   Pozdrawiam

 • Zofia

  Dzień dobry.
  Chciałam się dowiedzieć jaka cena jest drzwi Agat Porta (80prawe) , mam zamiar wymiany i poszukuje coś w niskiej cenie około 1000 zł. z montażem , czy jest taka możliwość.
  Oczekuję na odpowiedź i dziękuję .

  • ekspert

   Witam,

   bardzo proszę o złożenie zapytania na portalu e-porta, lub udanie się do sklepu z drzwiami Porta. na blogu niestety nie dokonujemy wycen.

   Pozdrawiam

 • Halina

  Witam,
  czy do drzwi Porta Focus 80 cm prawe w okleinie białej porta decor znajdę ościeżnicę regulowaną, czy można znaleźć Prestige w takiej okleinie dla muru o grubości 10cm?

  • ekspert

   Zarówno ościeżnica Porta-System jak i Prestige występują w tej okleinie. Zakres regulacji tej drugiej zaczyna się od 10cm więc jak najbardziej tak.

   Pozdrawiam

 • Maria

  Wymieniłam drzwi wejściowe.Stare były zamontowane w połowie grubości ściany i wnęka była taka sama z zewnątrz i od wewnątrz.Teraz mam ościeżnicę od wewnątrz i drzwi przy otwieraniu uderzają o wieszak a szafka ,któa stała tam wcześniej teraz nie mieści się.
  Czy możliwy jest powrót do sytuacji sprzed wymiany i z czym to się wiąże.
  Pozdrawiam.

  • Ekspert Bloga Porta

   Witam,

   Bez przebudowy niestety nie można z tym nic zrobić. Ościeżnice są kątowe do tych drzwi i posiadają kołnierz, co uniemożliwia montaż w środku glifu. Proponuję domontować odbój, ograniczy możliwość otwarcia drzwi, dzięki temu ani wieszak ani drzwi nie ucierpią.
   Żeby odzyskać przestrzeń pod szafkę trzeba zdemontować drzwi, rozkuć otwór w przeciwnym kierunku, od strony szafki dobudować troszkę ściany i zamontować ponownie. To bardzo duży wydatek, do tego drzwi wejściowe są montowane na ścianie nośnej, więc potrzebne byłoby pozwolenie na taką przebudowę.

   Pozdrawiam

 • Marlena

  Witam,
  chcę w domu wymienić drzwi, posiadam stare drewniane futryny, które mi się już nie podobają. Czy istnieją jakieś nakładki na te stare futryny? Futryny są dość pokaźne szerokość 13 cm i odległość od muru to 6 cm a drzwi to 80

  Pozdrawiam

  • Ekspert Bloga Porta

   Witam,

   Można zamontować ościeżnicę Porta-System regulowaną, na starą ościeżnicę, traktując ją jak mur. Niestety zmniejsza to drzwi o jeden rozmiar w dół, czyli z 80 robią się nam 70.

   Pozdrawiam

 • Kamila

  Witam serdecznie:)
  Proszę odpowiedzieć czy na stalowe ościeżnice mogę założyć drewniane drzwi?
  dziękuje i pozdrawiam:)

  • ekspert

   Jeśli chodzi o produkt nowoczesny to tak, jeśli ma Pani na myśli starą ościeżnicę to bywa różnie kwestia w jakiej normie ją wyprodukowano.

   Pozdrawiam

 • Bożena

  Czy istnieje możliwość zamontowania drzwi łamanych przy starych ościeżnicach metalowych, występujących w starym budownictwie. Jeśli nie to dlaczego?

  • ekspert

   Skrzydła łamanego nie założy się na starej ościeżnicy, można je zakładać tylko z ościeżnicą do nich dedykowaną, głównie ze względu na zawiasy i system suwany.
   Można pokusić się o montaż na starej ościeżnicy całego nowego kompletu, ale trzeba ją potraktować jak kawałek starej ściany, tutaj dodatkowym problemem jest wysokość jeśli stare drzwi były wyższe niż obecny standard to jest taka możliwość. Niestety 95% jest za niska, pozostaje zamówienie nietypowe niższe niż standard i obudowanie tej ościeżnicy płytą g-k, oczywiście zawiasy trzeba obciąć.

   Pozdrawiam

 • Justyna

  Dzień dobry.
  Chciałabym kupić drzwi porta do domu który remontuje. Potrzebuje drzwi do otworu w ścianie o grubości 21,5 cm, szerokości 84 cm i wysokości 212 cm. Czy odpowiednie będą drzwi o szerokości „70”? Jaka pasowałaby ościeżnica -np porta system elegance bez-przylgowa o szerokości „70”?
  W tym samym pomieszczeniu chciałabym umieścić drzwi tzw. gospodarcze do garażu, zależy mi na izolacji, myślę o drzwiach z serii Porta Opal lub Agat, czy maja one dodatkowa izolacje, jaki kolor byłby zbliżony do dębu szkarłatnego z serii Porta Inspire, chodzi mi o zachowanie tej samej kolorystyki.
  Dziękuje z góry za odpowiedz.

  • ekspert

   Witam,

   otwór jest niestety nieprawidłowy gdyby go rozkuć o 4 cm weszły by 80, jeśli chodzi o wysokość to nawet dla Porta-System Elegance jest za duża o ponad 1cm, będzie widoczna szczelina. Drzwi Opal Plus i Agat Plus posiadają wygłuszenie 32dB, nie nadają się to stosowania na zewnątrz więc mam nadzieję że są potrzebne w przejściu. Co do koloru to najlepiej dobrać na żywo na próbkach, ale wydaje mi się że najbardziej zbliżone będą okleiny PCV w kolorach Nugat.

   Pozdrawiam

 • Paweł

  Chcę kupić drzwi porta z ościeżnicami Porta System.
  Spotkałem się z opiniami na forum (ale nie na tym blogu, że dwa zawiasy to za mało i każdy chciałby mieć trzeci zawias. Bo drzwi im po 3-4 latach opadają. TZN. wysuwają się gniazda zawiasów z ościeżnic.
  Czy oby trzy zawiasy wystarczą. Ogólnie też chciałem kupić drzwi z dwoma zawiasami i myślałem że to wystarczy, ale teraz mam pewne wątpliwości.

  • ekspert

   Witam,

   wszystko zależy od tego co i jak się użytkuje. Lepiej mieć 3 zawiasy niż 2 to jest oczywiste. Z tym że 2 w zupełności wystarczą. sam mam na dwóch ponad 4 lata i nic się nie opuściło. Mój brat miał na trzech i trzeba było poprawić, ale te drzwi to akurat dwaj jego synkowie solidnie wypróbowali. na budowy wstawiamy po dwa i nie ma problemu a Ci dwaj dali im radę.

   Pozdrawiam

 • Leszek

  Witam. Chcę zbudować od podstaw ściankę z płyty GK na stelażu do łazienki. W niej ma znajdować się otwór na drzwi. Nie mam niestety jeszcze wybranych drzwi i ościeżnicy, ale chciałbym wiedzieć, jaki otwór musi być przeznaczony na takie drzwi i jak projektować grubość tej ścianki, tj. z uwzględnieniem płyt z obu stron i płytek z drugiej. Reasumując jak projektować grubość ściany, by standardowe grubości ościeżnic z listwami maskującymi po zamontowaniu płyt i płytek od razu pasowały?
  Dzięki.

  • ekspert

   Witam,

   załóżmy że są to drzwi „80”. Otwór powinien być szeroki 88-91cm zależy od rodzaju ościeżnicy, Wysokość 206-207,5cm od wykończonej podłogi.Co do grubości ściany to wydaje mi się że najlepiej żeby miała w granicach 10cm.

   Pozdrawiam

 • Żaneta

  Witam.
  Chciałabym wymienić drzwi w mieszkaniu. Był u mnie ostatnio fachowiec, który stwierdził, że się nie da na stare ościeżnice metalowe założyć nowych i on będzie kuć wycinać. Jestem podłamana. Czy mogłabym dostać namiary na fachowca z Porty z okolic Szczecina, który mógłby spojrzeć na moje drzwi i coś fachowo doradzić?Będę bardzo wdzięczna pozdrawiam.

 • IZA

  WITAM SZUKAM TAK ZWANEGO TUNELU CZY DOSTANE GO U PANSTWA?

  • Ekspert Bloga Porta

   Witam,

   Tak, oczywiście. W wersji tunel dostępne są ościeżnice Minimax, Porta System, Prestige, Agat, Opal.

   Pozdrawiam

 • Zdzisław

  Mam starą futrynę ale mi się podoba. Lepiej ją wymienić czy z dobraniem nie powinno być problemów? Ktoś z porty moze przyjechac i sprawdzic czy w ogle da sie do niej cos dobrac?

  • ekspert

   W takich sytuacjach najlepiej zamawiać z montażem i pomiarem oczywiście. Jest cała masa powodów dla których takie skrzydło może nie pasować. Każdy diealer dysponuje autoryzowanym montażem nie tylko wszystko sprawdzą, ale ich montaż przedłuża gwarancje o rok.

 • paulina

  Witam, pytanie może banalne, ale bardzo oczekuję odpowiedzi-czy na ścianę o grubości 12+2 tynk da się w ogóle zamontować ościeżnicę stałą? szerokość otworu 90cm
  nie ukrywam,że zależy mi na ościeżnicy stałej ze względu na cenę-czy jest szansa by wyglądało to w miarę estetycznie?
  dziękuję
  pozdrawiam

  • ekspert

   Witam,

   Założyć się da z tym że ościeżnica stała ma 10cm szerokości i na tym koniec, oznacza to że te 4cm będą wystawać. Teraz od strony ściany zakładamy opaskę od strony glifu (gdzie mur wystaje) ćwierćwałek, a czy jest to estetycznie to rzecz gustu. Jak do ościeżnicy stałej dodamy opaski to różnica w cenie nie jest już taka duża.

   Pozdrawiam

 • Marek

  U mnie problem polega na grubości ścian działowych mają 52mm, jaką ościeżnicę byście proponowali ??

  • ekspert

   Niestety przy takiej grubości ściany nie ma dedykowanej ościeżnicy, wyjściem z sytuacji jest ościeżnica Porta-System rozmiar A po zwężeniu można ją zamontować na ścianę 6,5cm resztę trzeba wypełnić płytą g-k.

   Pozdrawiam

   • Marek

    A co z minimax i uzupełnieniem silikonem albo masą szpachlową z jednej strony?

    • ekspert

     Też jest to pewne wyjście z sytuacji z trym że ościeżnica Minimax 60mm występuje tylko w okleinach decor i nie ma uszczelki. Ponadto bardzo często jak klient prostuje ścianę to ona się pogrubia. Podejrzewam że ściana jest z Żelbetu w starym budownictwie, więc zbyt prosta to ona nie jest jeśli by ja wyprostować , czyli dołożyć tam gdzie jest krzywo myślę że żadne przeróbki nie będą konieczne.

     Pozdrawiam

 • aga

  Witam!czy na ościeżnice pro-system porta można zamontować inne skrzydła drzwiowe niż porta?Jesteśmy ograniczeni finansowo a musimy wymienić i ościeżnice i skrzydła, co pan radzi? i czy to prawda że ościeżnice z mdfu stosowane do łazienek puchną?

  • ekspert

   Witam,

   drzwi są produkowane w Polskiej Normie więc każdy inny produkt wytworzony zgodnie z ta normą powinien pasować.
   Zamiast zakładać produkty innej firmy proponuję kupić do właściwych ościeżnic skrzydła najtańsze z oferty i je sporadycznie wymieniać. W ogóle z początku wstawić tylko tam gdzie to niezbędne.
   Ościeżnica Porta-System nie jest z samego mdf-u i dodatkowo mogę napisać że prawidłowo zamontowana ościeżnica nie spuchnie, chyba że w wyniku zalania.

   Pozdrawiam

 • jacky

  Witam
  Chciałbym wymienić troje drzwi pokojowych i jedne łazienkowe.O ile łazienkowe można zmienić na Porta Minimax z regulowaną ościeżnicą(gr. ścianki to 10cm,otwierane do siebie ,czyli na przedpokój),to w przypadku pokojowych nie mam pojęcia co wykombinować,ale może od początku.Mój blok został oddany w 1993 roku ,cegła,M-3 „poszerzone” tzn. zamiast 2 pokoi są 3 kosztem toalety tzn. muszla jest razem w jednym pomieszczeniu z toaletą,i tu zaczynają się schody,mianowicie 2 pokoje wykonano po jednej stronie dzieląc ją tylko ścianką działową z cegły , a drzwi otwierają się do środka i to jeszcze by uszło ,ale po otwarciu klamka wali o ściankę(czy pan nadąża?),zarówno w obu pomieszczeniach,moim zdaniem poszli na łatwiznę…,ponieważ drzwi po zamontowaniu paneli i listew będą się otwierały „na pół gwizdka”,zmierzyłem wnękę zaraz za futryną i ma ona 88cm ,a futryna jest wpuszczona w mur i dlatego otwierania drzwi 80 sobie po położeniu podłogi po prostu nie wyobrażam,a zmniejszać na 70 nie chcę ,co do trzecich drzwi to są one montowane na ścianie nośnej o rozmiarze 28 cm ,otwierane do środka i też futryna jest wpuszczona w ścianę od strony pokoju,tutaj też coś by się dało wykombinować ,ale z pozostałymi dwoma mam zagwozdkę ,jeśli orientuje się pan w czym rzecz to proszę o poradę co z tym fantem zrobić.Myślę,że to zainteresuje co niektórych posiadaczy podobnych rozwiązań w polskim budownictwie… :)
  Pozdrawiam.

  • ekspert

   Witam,

   ogólnie nadążam, przynajmniej tak mi się wydaje :). Najlepiej po usunięciu starych drzwi zamontować nowe na ościeżnicy regulowanej, zwykle zasłania lekkie uszkodzenia ściany. Co do drzwi 2 to bez zmiany rozmiaru klamka będzie walić w ścianę bo drzwi są za blisko i nic tego nie zmieni. Nie wiem dokładnie w którą stronę jest zmierzona wnęka 88cm, ale jeśli na tej samej ścianie co drzwi to może zamontować suwane w systemie naściennym. Można też poprosić o pomiar, montażysta widząc to na żywo na pewno zaproponuje dobre rozwiązanie.

   Pozdrawiam