Plaster miodu czy płyta? Wybieramy wypełnienie drzwi

image_pdfimage_print

Opisaliśmy już, czym kierować się przy wyborze pokrycia drzwi w przypadku drzwi wewnątrzlokalowych. Kolejnym wyzwaniem będzie wybór wypełnienia skrzydła (chyba że wybierzemy model drzwi, w którym jest tylko jeden rodzaj wypełnienia i nie mamy wyboru pod tym względem). Jak się okazuje, decyzja, jaki rodzaj wypełnienia wybrać, wcale nie jest oczywista. Każdy ma swoje wady i zalety. Rodzaj wypełnienia ma wpływ na cenę i ciężar drzwi. Plaster miodu wiąże się z niższą ceną, ale płyta gwarantuje większą trwałość. Wybrać więc tańsze rozwiązanie czy może warto dopłacić? Aby pomóc w decyzji, przybliżamy występujące w drzwiach Porta wypełnienia i ich właściwości.

Skrzydła ramowe i płycinowe

Żeby zrozumieć rolę wypełnienia w budowie skrzydła, musimy najpierw wiedzieć, jak ze względu na konstrukcję dzielimy drzwi. Możemy wyróżnić skrzydła ramowe (o konstrukcji ramiakowej), skrzydła płycinowe i płytowe. W skrzydłach ramowych nie wybieramy wypełnienia. Skrzydło takie składa się z kilku wzdłużnych i poprzecznych elementów. Elementy te są wykonane z płyty wiórowej pełnej, drewna klejonego, płyty MDF lub HDF. Wypełnienie to zwykle szyba, ewentualnie płyta MDF czy reliefowa. Do tego rodzaju drzwi należą wybrane modele w naturalnej okleinie – Natura Koncept Elegance i Natura Trend Elegance.

 

 

Także w przypadku drzwi o klasycznym wyglądzie i konstrukcji panelowej wielowarstwowej (modele Porta Madryt, Cordroba,Toledo, Sevilla i Malaga) oraz w nowoczesnych modelach  Porta Koncept i Idea nie wybieramy wypełnienia. Rama w tych modelach jest wykonana z drewna, sklejki i płyty wiórowej i wypełniona płyciną (stąd są to drzwi płycinowe). Płyciny są bardzo ozdobne, wyróżniają się często tłoczeniem, które nadaje im klasyczny wygląd.

 

 

Skrzydła płytowe

Konstrukcja drzwi płytowych opiera się na ramiaku, który stanowi szkielet skrzydła. Ramiak jest wykonany z drewna klejonego warstwowo układanego słojami na przemian, co pozwala uniknąć wypaczeń.

Przestrzeń wewnątrz ramiaka wypełniona jest plastrem miodu, płytą wiórowo-otworową lub płytą pełną. Po obu stronach ramiaka i wypełnienia przytwierdzane są płyty MDF lub HDF. Taka płyta od płyty wiórowej różni się ściślejszym sprasowaniem materiału, przez co jest znacznie cieńsza.

Wypełnienie plastrem miodu

Plaster miodu to tekturowy wkład stabilizujący o sześciokątnej konstrukcji. Taki sposób wypełnienia znacznie redukuje ciężar skrzydła. Plaster miodu usztywnia skrzydło, ale nie zapewnia dobrego wygłuszenia. Zaletą drzwi z takim wypełnieniem jest przede wszystkim niska cena. Wypełnienia plastrem miodu jest również dostępne w modelach pokrytych naturalną okleiną.

 

 

Występują też modele z wypełnieniem mieszanym – plastrem miodu oraz płytą stabilizującą , np. Porta Twist, Granddeco, Fit.

wypelnienie_stabilizujace_plaster-miodu2

 

Rodzaje płyt wypełniających

Jeśli zdecydujemy się na płytę wiórowo-otworową, musimy liczyć się z koniecznością dopłaty. Warto jednak zainwestować w takie rozwiązanie. Dzięki płycie wiórowo-otworowej drzwi kilkakrotnie zwiększają swoją trwałość, a dodatkowo dają nam wygłuszenie. W większości modeli w sztucznej okleinie znajdujących się w ofercie Porta możemy wybrać wypełnienie plastrem miodu lub płytą wiórowo-otworową.

 

Ostatni rodzaj wypełnienia stanowi pełna płyta wiórowa. Rozwiązanie to, oprócz dobrej izolacyjności akustycznej, znacznie zwiększa trwałość i stabilność konstrukcji drzwi. Drzwi z wypełnieniem z pełnej płyty są jednak droższe. Nie można ich wybrać za dodatkową dopłatą – płyta wiórowa pełna jest dostępna tylko w niektórych modelach skrzydeł, np. Porta Twist, Porta Granddeco, Porta Styl, Porta Fit, Okleinowane CPL, Porta Nova (jedynie grupy od 2 do 5) i Natura Space.

 

 

Znając zalety i wady konkretnych sposobów wypełnień, łatwiej będzie nam wybrać odpowiednie dla siebie rozwiązanie. Od nas też zależy, czy wybierzemy niższą cenę, czy postawimy na większą trwałość i izolacyjność akustyczną. Każdy model Porta jest opisany pod kątem konstrukcji zarówno w katalogu, jak też na stronie (trzeba wybrać model i odnośnik Opis).

 • Daniel

  Witam.
  Ile minimalnie cm musi zachodzić ościeżnica regulowana na ścianę, żeby można było mówić o jej stabilnym osadzeniu.

  Pozdrawiam.

  • Ekspert Bloga Porta

   Witam,

   Na przykładzie, ościeżnica Porta-System rozmiar „80” potrzebuje otworu 88cm i ma szerokość całkowitą z opaskami 94,5. Wystarczy od tego wymiaru odjąć wymiar potrzebnego otworu i podzielić na pół, da nam to ~3,5cm. Fabryka dopuszcza odchyłki w szerokości otworu na poziomie 1cm. Wiem że w skrajnym przypadku zdarza się montaż w otworze 90cm, jest t już totalnie górna granica i przekracza tolerancję.

   Pozdrawiam

 • szymon

  Witam
  Które z drzwi wewnętrznych (wypełnienie: wiórowo – otworowe czy plaster miodu) są drzwiami cieplejszymi? Które lepiej izolują ciepło?

  • Ekspert Bloga Porta

   Witam,

   Ciężko w przypadku drzwi wewnątrz-lokalowych rozmawiać o właściwościach termicznych, te drzwi nie bardzo są w stanie pełnić tego typu rolę. Jeśli już to na pewno lepszym zapewniającym większą żywotność drzwi jest wypełnienie z płyty wiórowo-otworowej.

   Pozdrawiam

 • Antek

  Witam kupiłem drzwi minimax Porta płyta wiórowo -otworowa jak rozpoznać czy naprawdę są z płytą a nie plaster miodu. Na drzwiach i dołączonym opisie nic nie pisze z czego są.Pozdrawiam

  • ekspert

   Witam,

   s ą dwie możliwości sprawdzenie jakie jest wypełnienie. Pierwsza to waga drzwi z płytą ważą niecałe 30 kilo, drzwi z plastrem miodu połowę. Druga możliwość to sprawdzenie kodu, każdy produkt ma gwarancję do której doczepiony jest 22 znakowy kod opisujący drzwi. Na pozycji 19 jest wypełnienie, O – oznacza płytę, H – plaster miodu.

   Pozdrawiam

 • magda

  Witam
  chcę kupic drzwi wejsciowe zewnetrzne do mieszkania jednak wchodzi sie do niego z tzw „galerii” wiec maja one stycznosc bezposrednio z wszystkimi warunkami atmosferycznymi. stad moje pytanie jakie drzwi kupic – metalowe czy drewniane? mysle ze metalowe beda lepsze, pytanie jeszcze jakie wypelnienie wybrac: styropian, wełna czy pianka??? :o

  • ekspert

   Witam,

   jeśli tańsze to metalowe, oczywiście poleciłbym drzwi ROMA PREMIUM to konstrukcja drewniano-metalowa a drzwi mają wypełnienie termoizolacyjne. Właściwie to bardzo ciekawy zestaw.

   Pozdrawiam

   • Magda

    dziękuje, kupilismy własnie drzwi, wybór padł na metalowe wypelnione pianką.

 • skr

  ile ważą drzwi VE… 80cm model A8 i A0? A ile ościeżnica do nich? Z góry dziękuję za odpowiedż

  • ekspert

   Witam,

   Proszę wybaczyć ale musiałem usunąć cześć nazwy Porta w swojej ofercie Posiada drzwi Verte które są osobną marką, podane modele pasują do tej kolekcji więc podejrzewam ze te miała Pani na myśli. Waga skrzydła to ~30-35 kilo, ościeżnica to w granicach 20-25 kilo zależy od rozmiaru.

   Pozdrawiam

 • marcin

  jak najlepiej połączyć mdf z szyba to maja być dzwi łączenie ma być w pionie po całej dlógości

  • ekspert

   Witam,

   w warunkach domowych nie wykona się tego typu trwałego połączenia.

   Pozdrawiam

 • Jakubsen

  Witam!
  Mam pytanie:
  zamówiłem drzwi porta okleinowane CPL HQ 0,7mm.
  Drzwi do pokoje 90 pełne a do łazienki 80 z bulejem ze st nierdzewnej.
  Obie wersje z płytą wiórową otworową.
  czy to możliwe że 90 ważą ok 32 kg a drzwi 80 z bulajem są cięższe aż o ponad 10 kg mimo że są węższe. nie podejrzewam żeby waga bulaja była aż tak duża.

  • ekspert

   Witam,

   owszem jest to możliwe. bulaj lekki nie jest na pewno największy ciężar to szyba i obudowa ze stali nierdzewnej. Chociaż nie wiem czy jest to aż 10 kilo.

   Pozdrawiam

 • Radek

  Szukam drzwi wewnątrzklatkowych. Co daje lepsze wyciszenie? Pełna płyta wiórowa czy płyta wiórowo-otworowa?
  Jak to się ma do styropianu?

  • ekspert

   Witam,

   teoretycznie najcichszy będzie styropian, ale wszystko zależy od konstrukcji skrzydła, czy jest szczelnie wypełnione. W przypadku styropianu jest jedna odpowiedź – nie jest. Ja bym poległa na drzwiach z pełnej płyty wiórowej.

   Pozdrawiam

   • Tomek

    A jaki jest orientacyjny koszt samej pełnej płyty wiórowej??

    • ekspert

     Witam,

     dopłata za samo wypełnienie z płyty wiórowo-otworowej, lub pełnej (zależy od modelu)wynosi 94 zł netto, Vat to już kwestia czy z usługą czy bez.

     Pozdrawiam

 • Liliana

  :sigh:
  witam, mam pytanie która konstrukcja skrzydła jest lepsza czy ramowo – płycinowa czy plaster miodu??? stoimy przed wyborem drzwi do domu ale nie wiemy na co bardziej zwracać uwagę

  pozdrawiam i czekam na odpowiedz

  • ekspert

   Witam,

   Moim zdaniem drzwi o konstrukcji ramowo płycinowej są trwalsze i na pewno cichsze. Plater miodu nie jest zły od lat produkuje się drzwi w tej technologii, ale trzeba pamiętać o tym że jest to zupełnie inna konstrukcja. Poza tym można zamówić drzwi płytowe z wypełnieniem z płyty wiórowo-otworowej.
   Wtedy jedno i drugie będzie bardziej do siebie zbliżone.

   Pozdrawiam

 • anna

  a czy futryny drewnopodobne nadaja sie do łazienki

  • ekspert

   Witam,

   owszem nadają się, nie ma żadnych przeciwwskazań.

   Pozdrawiam

 • michalina

  Witam, zastanawiamy sie nad wyborem drzwi miedzy garazem a wiatrolapem. Przed wszystkim zalezy nam na tym, aby drzwi byly cieple ale wany jest rowniez design. Czy kupujac drzwi wewnetrze z plyta wiorowa (otworowana badz nie) otrzymamy wystarczajaco cieple drzwi aby zatrzymywaly one cieplo??
  pozdrawiam

  • ekspert

   Witam,

   nikt Państwu nie zagwarantuje że zwykłe wewnątrzlokalowe drzwi zatrzymają ciepło. To nie jest ich rola, zwłaszcza że nie maja progu i wiszą nad podłogą około 8mm (szczelina) jeśli zależy Państwu na utrzymaniu ciepła w domu trzeba zamontować drzwi takie jak wejściowe do mieszkań, tym bardziej że to utrudni włamanie dość popularna metoda to „przez garaż”.

   Pozdrawiam

 • JANUSZ

  kupiłem dzwi jednak ościeznica jest osadzona ze zwężeniem w dół około 3 cm,czy moge poddać drzwi obróbce stolarskiej, czy rama drzwi jest zrobiona z litego drewna i jaką posiada szerokość :-x :-x

  • ekspert

   drzwi posiadają ramiak z klejonki sosnowej i jakiekolwiek obcinanie go w pionie to utrata gwarancji na skrzyło, a montaż ościeżnicy trzeba koniecznie poprawić 3cm to niedopuszczalne.

   Pozdrawiam

 • Adrian

  Czy jest więc sens kupować drzwi z płytą w środku

  • ekspert

   Witam,

   moim zdaniem jest sens, za 90 złotych można zwiększyć żywotność drzwi ze standardowych 6-8 lat na 16-18.

   Pozdrawiam

 • Marek

  A ile trzeba dopłacić, w przypadku wyboru płyty wiórowo-otworowej? Duża to różnica ceny w porównaniu z plastrem miodu?

  • ekspert

   Witam,

   mocniejsze wypełnienie to w tej chwili to koszt 90 zł netto. Jest to wydatek , ale zwiększa żywotność drzwi dwa do trzech razy i jednocześnie drzwi stają się cichsze.

   Pozdrawiam

 • doman

  Witam,

  planowałem zakup drzwi Porta Koncept z przekrojem z drewna klejonego wielowarstwowo, jednak podczas oglądania tych drzwi okazało się, że są bardzo masywne i „ciężko chodzą” – czy to normalne dla tego rodzaju drzwi? Czy może montaż był nieodpowiedni? Ile ważą takie drzwi (np. wzór c.6)? Rozważam jako alternatywę drzwi FIT (np. wzór g.5) z przekrojem z płyty wzmocnionej sklejką, jaka jest różnica w wadzie i trwałości dla tego typu przekroju w porównaniu z Konceptem?

  Pozdrawiam,
  KD

  • Ekspert Bloga Porta

   Witam,

   Drzwi Porta Koncept i Porta FIT mają bardzo podobną wagę (ok. 35-40 kg), przy czym drzwi FIT są nieco lżejsze. Różnią się też ceną ze względu na wykorzystane materiały. Obydwa modele są bardzo solidne i godne polecenia.

   Pozdrawiam

 • Ania

  Zadam pytanie jeszcze raz, gdyz nie jestem pewna, czy dobrze je sformulowalam. CHodzi mi o porownianie skrzydel plycinowych (plyta MDF) ze skrzydlami plytowymi wypelnionymi plyta wiorowo-otowrowa. Ktore daja lepsza izolacje akustyczna? Ktore sa trwalsze w uzytkowaniu?

  • ekspert

   Witam,

   trwałość jest ta sama, co do wygłuszenia, to w przypadku zwykłych drzwi wewnątrzlokalowych nikt nie sprawdza akustyki, ale na pewno drzwi płytowe będą cichsze. Wszędzie są tej samej grubości (42mm) natomiast wypełnienia zamiast szyb w drzwiach płycinowych mają 8mm.

   Pozdrawiam